Anasayfa Dünya Ozanyan ve 5’ler için Hamburg’ta anma

Ozanyan ve 5’ler için Hamburg’ta anma

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 09:50
Yazdır PDF

ozanyan ve 5 mkp gerillası için hamburgta anma 6Hamburg: 26 Ağustos tarihinde Partizan ve Halkın Günlüğü tarafından Rojava’da ölümsüzleşen TKP/ML üyesi TİKKO savaş generali Nubar Ozanyan (Orhan) ve Dersim’de ölümsüzleşen 5 MKP/HKO gerillası için Hamburg’ta anma gerçekleştirildi.

Rojava’da devrimci savaş görevlerini yerine getirirken ölümsüzleşen TKP/ML üyesi TİKKO savaş generali Nubar Ozanyan ve Dersim’de TC ordusuyla girdikleri çatışmada şehit düşen 5 MKP/HKO gerillası için Almanya’nın Hamburg kentinde bir anma gerçekleştirildi.

Anmada söz alan Partizan temsilcisi, Ozanyan’ın Türkiye’den Fransa’ya, Filistin’den Ermenistan’a, Irak Kürdistan’ından Rojava’ya, uzanan 40 yıllık komünist yaşamı ve ardıllarına devrettiği mücadelesi aktarıldı. Askeri yeteneğinin yanı sıra teorik olarak da yetenekli bir yoldaş olan komutan Martager’in çeşitli kitapları da Türkçe’ye çeviri yaptığı aktarıldı. Halkın Günlüğü temsilcisi ise yaptığı konuşmada, ölümsüzleşen gerillalar ile ilgili bilgilendirme yaparak faşist TC güçlerince gerçekleştirilen saldırılara değindi.

Ozanyan ile ilgili bir yoldaşı anılarını anlatarak, Ozanyan’la ilgili yazılan ve okunanların gerçekçiliğine vurgu yaptı. Her koşulda zorlukların üstesinden gelme becerisini ve mütevazi komünist duruşunu, TKP/ML TİKKO gerillaları yanı sıra YPG ve Enternasyonal savaşçıları eğiten, onlar tarafından da komutan olarak kabul görülen bir yoldaş olduğu vurgulandı.

Anmada Ozanyan ve 5 MKP savaşçısı için hazırlanan sinevizyon gösterildi. Ermenice, Türkçe, Kürtçe ve Zazaca ezgiler ile Ermeni halkının çektiği acıların tınılarını yansıtan Duduk enstrumanı ile Ozanyan’ın sevdiği ezgiler çalındı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü