Anasayfa Dünya İran Kürdistanı’nda Kürtler ayaklandı

İran Kürdistanı’nda Kürtler ayaklandı

Çarşamba, 06 Eylül 2017 09:45
Yazdır PDF

1man1 2H. Merkezi: İran rejiminin kolberleri katletmesi sonrası İran Kürdistanı’nda Kürtler ayaklandı. İran’ın Roboski’si olarak nitelendirilen katliamlara karşı başta Banê olmak üzere, birçok kentte protestolar başladı. Rejim saldırırken, halk karşılık verdi.

İran rejiminin önceki gün İran Kürdistanı’nda sınır ticareti yapan iki kolberi(sırtında yük taşıyan) katletmesinin ardından Banê kentinde başlayan eylemler artarak sürüyor. Sistematik hale gelen katliamlara sert tepki gösteren halk, önceki gün kentteki askeri karargahın kapısını kırarak katliamını protesto etti.

Kepenklerin kapalı olduğu Bane kentinde, Banê Askeri Karargahı’nın önünde toplanan halk, katliamlara ilişkin bir açıklama yapılmasını talep etti.

 

Diğer kentlere de yayıldı

ANF muhabirleri, İran rejiminin eylemlerden sonra çok sayıda gücü kente sevk ettiğini ve birçok devlet kurumunun etrafına konuşlandığını aktardı. Rejim güçleri burada halka gaz bombasıyla saldırıldı. Saldırılarda 10 kişinin yaralandığı, 4 kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Banê’nin tümünü saran direniş yayılarak sürerken, halk rejim güçlerine karşılık verdi. Öte yandan Sinê eyaletine bağlı Merîvan halkı da, Banê halkına destek vermek amacıyla dün yürüyüş gerçekleştirdi. Urmiye eyaletine bağlı Serdeşt ile Pîranşar kentlerindeki sivil aktivistler de halka eylem çağrısı yaptı.

İran rejimine YRK'den yanıt

İki kolberin İran rejimi tarafından katledilmesinin ardından YRK’den pasdarlara yönelik eylemde iki pasdar öldürüldü.

Banê'nin Sawan köyündeki karakola Doğu Kürdistan Birlikleri (Yekîneyên Rojhilatê Kurdistan-YRK) tarafından düzenlenen eylemde 2 İran pasdarının öldürüldüğü, en az 2 pasrdarın da yaralandığı bildirildi. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü