Anasayfa Dünya Palm yağı üretimi için köylüler katlediliyor

Palm yağı üretimi için köylüler katlediliyor

Cuma, 08 Eylül 2017 12:46
Yazdır PDF

peruH.Merkezi: 2017 yılında hayatını kaybeden 120’den fazla yaşam savunucusunda olduğu gibi, bu seferki ölümlerin nedeni de ormansızlaştırma ve endüstrilerle ilişkilendiriliyor.

Emperyalist kapitalist sistemin endüstriyelleştirme kapsamında Ormanları ve dolğal alanları yok etme politikası sürüyor. Geçen yıl gündemimize giren ancak uzun zamandır gündemde olmasına rağmen yeterince ilgi kaynağı olmayan Palm Yağı üretimi azgınca sürüyor. Genel olarak iri primat ailesinden olan Orangutanların yaşam alanlarını yok eden bu üretime paralel orangutanlarda katlediliyor.

Yaşam alanlarına dönük tehdit nedeniyle refkles gösteren orangutanların katliamından sonra şimdide bu üretime karşı çıkan köylülerde katlediliyor.

Peru’da silahlı 40 kişi, palm yağı üretmek için “ele geçirmek” istedikleri topraklardan ayrılmayı reddeden altı köylüyü katletti. Kendilerinin de ölüm tehditleri aldıklarını belirten yerliler, “Toprak ticareti sorunu karşısında sessiz kalmayı tercih eden devletin ve yerel yönetimlerin köylülerin ölümüne yol açtığını” belirtti.

Ucayali’nin Amazon bölgesinin merkezinde bulunan yerel liderler; yaşamını yitirenlerin, “Topraklarını vermeyi reddettiği için Cuma günü hedef alındığını” aktarıyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü