Anasayfa Dünya EKİM 100 YAŞINDA | “Yeni Ekimlerin soluğu burjuva-kapitalist dünyanın ensesindedir”

EKİM 100 YAŞINDA | “Yeni Ekimlerin soluğu burjuva-kapitalist dünyanın ensesindedir”

Salı, 17 Ekim 2017 12:32
Yazdır PDF

hamburgda ekim paneliHamburg: Partizan, Sınıf Teorisi ve Atılım tarafından Ekim Devrimi 100. yılı vesilesi ile Hamburg’da panel gerçekleştirildi. “100. Yılında Ekim Devrimi ve Sosyalizmin Güncelliğişiarı ile gerçekleştirilen etkinliğe Hannover’den Partizan okurları da katılım sağladı. Pazar günü kitlesel katılımla saygı duruşu ardından kurum temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdi.

İlk olarak Atılım temsilcisi Ekim devrimi üzerine sunumunu yaptı. Kitleye “Ekim Devrimi deyince ne anlıyorsunuz?” sorusu üzerine gelen cevaplara ek olarak “Barış ve Özgürlük” diye ek yaparak sözlerine başladı. Tarihsel istatistiki bilgilerle beraber sürece ve geriye dönüşe (Sovyetler Birliği’nde revizyonistlerin iktidara gelmesi ile yaşanan sürece ) vurgu yaptı.

İkinci olarak Sınıf Teorisi temsilcisi söz aldı. Yaptığı sunumda Ekim devrimi tarihsel süreci ile beraber Ekim Devrimi sonrası yaşanan sürece değindi. Okuma yazma oranına vurgu yaptı. Ve Ekim Devrimi sonrası eğitim sağlık vb. alanlardaki yaşanan gelişmeleri aktardı. Lenin’in son yazıları çeşitli yoldaşlarına ve kongreye yolladığı mektuplarına değindi.

 

“Ekim Devrimi dünya çapında bir devrimdir”

Son olarak sunum yapan Partizan temsilcisi oldu. “Kuşkusuz ki Lenin ‘Sol Radikalizm’ Komünizmin Çocukluk Hastalığı kitabında saptadığı gibi, Ekim Devrimi salt Rusya’ya özgü değil, özgül ulusal değil, yerel değil, uluslararası önemde bir devrimdir. Aynı anlama gelmek üzere Stalin de Leninizm’in Sorunları kitabında Ekim Devrimi’ni ulusal çerçevede değil, uluslararası çapta, dünya çapında bir devrim olarak niteler’’ dedi.

Ekim Devrimi öncesine Finlandiya, Macaristan ve Paris Komünü’ne değindi. Tarihsel süreçlerdeki durumu ve ustalarına tespitlerinden örneklendirmelerle açıkladı. Ekim Devrimi’ni anlamayı tarihsel süreçleri ile Çin Devrimi ve Büyük Proleter Kültür Devrimi (BPKD)’ni de anlamak gerektirdiği vurgulandı. Proletarya diktatörlüğü üzerine de açıklamalar yaparak Lenin’den alıntılarla konuya değindi.

 

hamburgda ekim paneli2“Yeni Ekimlerin soluğu burjuva-kapitalist dünyanın ensesindedir”

Soru ve düşünce bildirimi için dinleyicilere söz hakkı verildi. Gelen sorulara cevap vermek için panelistlere son söz hakları verildi. Cevaplamalar sırasında Partizan temsilcisi,  Marksizm’den sonra Ekim Devrimi ile beraber ikinci nitel sıçrama ile beraber Leninizm olduğunu vurguladı. Devrimin merkezden ziyade kanatlardan gelişeceğine değindi. Merkezde gerçekleşecek olaylarda burjuva-kapitalist sistemin kendi içinde durdurmak için argümanlarının bulunduğunu bunun kanatlardaki patlamalarla gerçekleşeceğini vurguladı.

Kapitalist emperyalist sistemde merkezde olan ülkelerden ziyade sömürge yarı-sömürgelerde bunun mümkün olabileceğini vurguladı. Sözlerini “20.yüzyıl devrimleri ve devrimci girişimlerinin sonuçları 21.yüzyıl devrimleri için çok büyük ehemmiyete sahip devrim laboratuvarıydı. Asıl olan bu laboratuarı devrim ve sosyalizm için kullanmayı bilmek dersimize iyi çalışmaktır. Ekim devrimine yol açan komünizmin ilkelerinin yenilmezliği, yok edilmezliği ve kendilerini zorla kabul ettirmeleri yalnızca buna bağlıdır. Eğer bunu başarırsak devrimler için maya rolü gören Büyük Ekim Devrimi’nin yol açtığı devrimci mücadelenin hiç sönmemiş alevinin dünyanın her yerinde birikmiş olan toplumsal patlayıcılar yığınını tutuşturarak yeni bir Ekimler dalgası yaratması kaçınılmazdır. Yeni Ekimlerin soluğu burjuva-kapitalist dünyanın ensesindedir!” diyerek sözlerini noktaladı.

Etkinlik sorulan sorulara cevap bölümü ardından sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü