Anasayfa Dünya Brüksel’de “Ekim Devriminin Önemi ve Güncelliği” konulu panel düzenlendi

Brüksel’de “Ekim Devriminin Önemi ve Güncelliği” konulu panel düzenlendi

Pazartesi, 30 Ekim 2017 11:47
Yazdır PDF

belçika ekim devrimi

Brüksel: Brüksel’de “Ekim Devriminin Önemi ve Güncelliği” konulu panel gerçekleştirildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün (29 Ekim) Ekim devriminin 100. yıl dönümünde “Ekim Devrimin Önemi ve Güncelliği” konulu panel gerçekleştirildi. Partizan ve Atılım temsilcisinin konuşmacı olduğu panel saat 13.00’de sunumlarla başladı.

 

Sosyalizme olan inanç bitmedi

İlk olarak söz alan Partizan temsilcisi, Ekim devriminin halen güncelliğini koruduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Proletarya diktatörlüğünün yüzde doksan dokuz demokrasiyi uyguladığını belirten Partizan temsilcisi, sınıf savaşımının, emperyalizme ve ülkedeki burjuvaziye karşı mücadelede olduğu kaydetti. Burjuvazi ile iyi mücadele edilemediği takdirde geri dönüşler olacağını dile getiren Partizan temsilcisi, geriye dönüşlerin pek çok sebebinin de olduğunu kaydetti. Bugün halen sosyalizmin güncel olduğunu ifade eden Partizan temsilcisi, “Onca saldırılara rağmen insanların sosyalizme olan inancı bitmedi” dedi.

 

“Avrupa'da başlayacak olan bir devrim her tarafı etkileyebilir“

Atılım adına söz alan Zeynep Birsen Ocak, Ekim Devrim’in ilk andan itibaren kadınların bütün taleplerini yerine getirdiğini söyledi. Kadın mücadelesinde ileri adımlar atıldığına dikkat çeken Ocak, “Ama tamamlanmadı. Bugün bunu bilinçlice eleştiriyoruz” dedi.

Ocak, “Ekim devrimi Bulgaristan'da, Macaristan'da, Vietnam'dan birçok devrimleri körükledi ama sonrasında kapitalist kuşatmada yenildi. Kendisini üretemedi. Ama sosyalizm hala günceldir. Bugün gerçekten bir dünya devrimi olarak inşa edebilir miyiz? Evet. 20. yüzyıl devrimleri çok önemli miraslar bıraktı. Bugün dünya ve bölge ekseninde devrimler yaşanıyor. Avrupa'da başlayacak olan bir devrim her tarafı etkileyebilir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından panel, soruların cevaplanmasıyla sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü