Anasayfa Dünya Mannheim’de Ekim Devrimi Paneli

Mannheim’de Ekim Devrimi Paneli

Salı, 07 Kasım 2017 15:25
Yazdır PDF

IMG 20171106 WA0006Mannheim:  Ekim Devriminin 100. Yılı vesilesiyle 5 kasım Pazar günü Almanya'nın Mannheim şehrinde bir panel gerçekleştirildi.

Cıvaka Azad, Atılım, Sınıf Teorisi Ve Partizan’ın örgütlediği panelde ilk olarak tüm devrim ve Komünizm şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Örgütleyici kurumların temsilcileri on beş dakika civarında birer konuşma gerçekleştirerek, ekim devriminde kadın, dünya proletaryası üzerindeki etki ve beklentileri, Çin büyük kültür devrimi, Çin Demokratik halk devrimi ve ekim devrimi arasında farklılıkları örneklendirilerek düşüncelerini dile getirdi.

Sovyetlerde devrimin ilk adımlarında nüfusun yüzde 95’inin okuma, yazmadan yoksun iken, bu durumun 1930'larda bertaraf edildiğine dikkat çeken Partizan temsilcisi aynı zamanda ekim devriminin şu beş temel üzerinden başarıya ulaştığını vurguladı.

1. Fabrikaları işçiler kendi inisiyatifi doğrultusunda yönetiyor.

2.Soviyet idari organlarının (yani polis, yargı vb.) yeni oluşumları sağlanıyor.

3.Köylü korperatifleri kuruluyor.

4. Gençlik kendi örgütlülüklerini sağlıyor.

5. Önderlik edecek parti.

Civaka Azad temsilcisi ise bugünümüzü örgütlemek için ekim devrimine bakmalı günümüze uyarlamalıyız anlayışını koydu ve yüz yıl önce gerçekleşen devrimin bugün Kürdistanda sürdüğünü belirtti.

Akabinde Atılım ve Sınıf teorisi temsilcileri, o dönem için tüm dünyanın gözünün Sovyetlerde olduğuna ve Sovyetlerde kadının rolüne dikkat çektiler. Temsilciler, Sovyetlerin kısa sürede dünyanın en büyük ikinci sanayisine kavuştuğuna dikkat çektiler.

Temsilcilerin sunumları ardından bir ara verilerek soru bölüm kısmına geçildi. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü