Anasayfa Dünya Den haag’da ekim devriminin 100. yılı paneli

Den haag’da ekim devriminin 100. yılı paneli

Cuma, 10 Kasım 2017 12:32
Yazdır PDF

panelDenHaagEkimDen Haag: Ekim Devriminin 100. yılına ilişkin Holldanda’nın Deen Haag şehrinde panel gerçekleştirildi.

Avrupa’da merkezi olarak Ekim Devriminin 100. yılı sebebiyle örgütlenen panel ve etkinliklerinin biri de Hollanda’nın Den Haag şehrinde gerçekleştirildi. Panel, dünyada komünizm, devrim, demokrasi ve ulusal kurtuluş mücadelelerinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Panele Atılım ve Partizan adına konuşmacılar katıldılar.

 

Bolşevik partinin devrimde ısrarı, başarıya ulaştırdı

İlk sözü alan Atılım temsilcisi, Ekim devriminin emperyalizm ve devrimler çağını açan sürecin başlangıcı olduğunu, Bolşevik partinin devrimde ısrar etmesinin onu başarıya ulaştırdığını belirtti. Bolşeviklerin Avrupa’ya bakarak onlardan öğrenmek ve onları beklemek yerine kendi atılımlarını yaptıklarını dile getiren Atılım temsilcisi, dünya proletaryasının iç içe geçtiğini ve devrimsel bir süreçle karşılaşıldığında bölgesel devrimlerin daha büyük şansı olduğunu ifade etti. Atılım temsilcisi, temel meselenin proletarya diktatörlüğü altında en geniş demokrasiyi kurmak olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

 

“İnsanlığın kapitalizmin barbarlığından kurtuluşunun reçetesi EKİM’dir”

Partizan temsilcisi konuşmasına, “Paris komününden sonra insanlığın nihayi kurtuluşu için ayağa kalktığı Ekim sosyalist devrimidir’’ diye söze başladı. Ekim sosyalist devriminin gerçekleşmesiyle Rusya da işçi sınıfının, köylülüğün, kadınların ve ezilen bağımlı ulusların kazanımlarına kısaca değinen Partizan temsilcisi, Ekim devriminin tarihsel gücünü arkasına alan Kürtlerin Rojava’da gerçekleştirdikleri devrimle ilgili konuştu. Partizan temsilcisi, Sovyetler’deki geriye dönüşlerle ilgili, sosyalizmde sınıflar ve sınıf mücadelesi olduğu sürece onlarca kültür devrimine gereksinim olduğunun altını çizdi. Partizan temsilcisi, “İnsanlığın kapitalizmin barbarlığından kurtuluşunun reçetesi EKİM’dir” diyerek sözlerini tamamladı.

Katılımcıların konuşma ve sorularının ardından panel sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü