Anasayfa Dünya Dayanışmanın gücüyle, Meşale Tolu’ya Özgürlük

Dayanışmanın gücüyle, Meşale Tolu’ya Özgürlük

Cumartesi, 25 Kasım 2017 16:59
Yazdır PDF

thumbnail mesale 26 11Ulm: 7 aydır Türkiye’de tutuklu bulunan Ulm’lü gazeteci Meşale Tolu’nun serbest bırakılması için 26 haftadır, ısrarla devam eden dayanışma mitinglerine bu hafta, Ulm Noel Pazarı önünde devam edildi.

Karanlığa karşı, ışık oluyoruz meşale’nin ve tüm gazetecilerin özgürlüğünü istiyoruz” şiarıyla, ellerde ve yerlere koyulan mumlarla serenat oluşturulan mitingde, konuşma yapan komite sözcüsü, 5 Nisan’da tutuklanan Gazeteci Tolu’nun eşi Suat Çorlu’nun 28 Kasım günü Silivri’de görülecek mahkemesine ve hukuksuzca cezaevinde yattığını anlattı. Sözcü, Çorlu’nun serbest bırakılmasını, en azından çocukları Serkan’a kavuşmasını istediklerini söyledi.

Meşale Tolu, Suat Çorlu, Deniz Yücel ve Tolu’nu avukatlarını Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar’ı da yargılayan hakimin Mustafa Çakar olduğunu belirten sözcü, hem iddianame hazırlayan, hem yargılayan hakimin hukuka aykırı olmasına rağmen, mahkeme heyetinin bu anti demokratik kararı sürdürdüğünü söyledi.

 

Avusturya’dan Meşale Tolu’ya ve Deniz Yücel’e, Dr. Karl-Renner ödülü

Avusturya gazeteciler Kulübü, geleneksel olarak düzenlenen Dr. Karl-Renner ödülü bu yıl Türkiye’de tutuklu buluna Meşale Tolu ve Deniz Yücel’e verileceği belirtilerek, “18 Aralık’ta Meşale’nin Mahkemesinde İstanbul’da olacağız” denildi.

Sözcü Ulm’lülere seslenerek, Tolu’nun özgürlüğü için haftalardır yürütmüş olduğumuz bu dayanışmayı, 18 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek Tolu’nun mahkemesinde gösterilmesi gerektiğini söyleyen sözcü “Alman millettekileri, siyasi parti temsilcileri ve Ulm’lüler olarak Tolu’nun mahkemesinde İstanbul’da olacak ve onun özgür olarak aramıza gelmesini sağlayacağız” dedi.

Türkiye’de işlerinden atıldıkları için, işlerini geri isteyen ikiyüzlü günleri aşan açlık grevi direnişlerini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için dayanışmanın önemine vurgu yapan sözcü, taleplerinin kabul edilmesini istedi.

AGİF, ADHF, ATİF, Anadolu Federasyonu, HDK-Ulm, SYKP ve Alman antifaşist kurumların katıldığı miting, haftaya, 1 Aralık cuma günü aynı yerde buluşmak üzere son buldu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü