Anasayfa Dünya Avustralya’da çocuk istismarı araştırması: “Gerçek rakamı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz”

Avustralya’da çocuk istismarı araştırması: “Gerçek rakamı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz”

Cuma, 15 Aralık 2017 09:18
Yazdır PDF

avusturalyada cocuk istismariH. Merkezi: Beş yıllık bir araştırma sonrası hazırlanan bir rapor ile Avustralya’da çocuk istismarının boyutları açıklandı. Başta Katolik kiliseler olmak üzere birçok kurumda çocukların istismara maruz bırakıldığını belirten rapor “Gerçek rakamı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz” diyerek bu boyutların “buzdağının görünen yüzü” olduğunu belirtti.

Avustralya’da, çocuk istismarıyla ilgili yürütülen beş yıllık bir araştırma sonrası hazırlanan rapor ile ülkede kilise, okul ve spor kulüpleri dahil olmak üzere kurumlarda yaşanan çocuk istismarının boyutlarını ortaya serdi.

Raporda yer alan “On binlerce çocuk Avustralya’nın birçok kurumunda cinsel istismara uğradı. Gerçek rakamı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Bu, birkaç ‘çürük elma’ meselesi değil. Toplumun en büyük kurumları ciddi olarak başarısızlığa uğradı” ifadeleri ise oldukça dikkat çekici…

 

“İlk sırada din görevlileri ve öğretmenler var”

Komisyon, faillerin büyük bir bölümünün din görevlileri ve okul öğretmenleri olduğunu belirtti. Rapor, sorunun çözümü için 400 maddelik bir öneri listesi sunuyor. Rapora göre, hem fail hem istismara uğrayan çocuklar açısından en yüksek rakama sahip olan kurumlar Katolik kurumları oldu. Komisyon daha önce, cinsel istismarı bildirmeyen Katolik rahipleri hakkında soruşturma açılamasını talep etmişti.

Komisyon, araştırma sırasında mağdurlarla 8000’den fazla özel görüşme yaptı ve yaklaşık 1300 yazılı kayıt topladı. Mağdurlardan, yaşadıklarını anlatmaları ve ardından da bunları yazmaları istendi. Bu metinler, ‘Avustralya’ya mesaj’ adlı bir kitapta bir araya getirildi.

 

Komisyonun önerilerinden bazıları şunlar:

“- Çocukların cinsel istismarına karşı ulusal bir strateji hayata geçirilmeli

- Okullarda ve anaokullarında çocuklara konuyla ilgili eğitim verilmeli

- Çocukların güvenliği için bir kamu kurumu oluşturulmalı

- Din görevlisi, anaokulu çalışanları ve kayıtlı psikologlar için istismarı resmi olarak bildirmek zorunlu hale getirilmeli”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü