Anasayfa Dünya KUDÜS FİLİSTİN’DİR | Filistin halkının “Öfkeli Cuma”sı sürüyor

KUDÜS FİLİSTİN’DİR | Filistin halkının “Öfkeli Cuma”sı sürüyor

Cumartesi, 16 Aralık 2017 09:14
Yazdır PDF

filistin saldiri1H. Merkezi: Batı Şeria ve Gazze başta olmak üzere birçok bölgede bu Cuma da sokaklara çıkan Filistin halkına saldıran İsrail güçleri, 4 Filistinliyi katletti. Filistin halkının çatışmalarla karşılık verdiği saldırılarda katledilenlerden birinin de İsrail’in 2008’deki hava saldırılarında iki bacağını kaybeden Ebu Süreyya isimli Filistinli genç olduğu belirtiliyor.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından ardından Batı Şeria ve Gazze dahil birçok bölgede Filistinliler sokağa çıkmıştı. Dün Cuma namazının ardından sokaklara çıkan Filistin halkının eylemleri Batı Şeria ve Gazze’de yoğunlaştı. Gazze’nin doğusundaki siyonizme karşı eylem yapan çok sayıda Filistinli genç, İsrail ile Gazze’yi ayıran sınıra doğru yürüdü.

 

Dört Filistinli katledildi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İsrail askerlerinin Gazze’nin sınır bölgelerinde düzenlenen gösterilere müdahalesinde Yasir Sukkar (23), İbrahim Ebu Süreyya (29) adında iki Filistinli gencin şehit olduğu, 5’i ağır 82 kişinin yaralandığını” belirtti. Ancak bu açıklamanın ardından durumu ağır olan yaralılardan ikisi hastanede yaşamını yitirirken yaralı sayısında da 2 katına yakın artış yaşandı.

Diğer yandan Ebu Süreyya’nın İsrail’in 2008 yılındaki hava saldırılarında iki bacağını kaybetmiş olduğu da verilen bilgiler arasında.

İsrail, ölenlerden birinin polise bıçaklı saldırıda bulunduğunu bildirdi. Görgü tanıkları, kişinin elinde bıçak olduğunu, üzerinde de bir bomba yeleği bulunduğunu aktardı.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü