Anasayfa Dünya Bolivyalı doktorlar süresiz grevde

Bolivyalı doktorlar süresiz grevde

Cuma, 22 Aralık 2017 13:19
Yazdır PDF

bolivyal doktorlar süresiz grevde 4H. Merkezi: Bolivya’da hekimler ve tıp öğrencileri, meslekleriyle ilgili yasal düzenlemeleri protesto etmek için bir aydır grevde.

Hükümetin geçen ay ceza kanununda değişiklik yaparak “tıbbi yanlış uygulama/malpractice” durumunda hekimlerin meslekten men edilmeleri ve 2 ila 6 yıl hapisle cezalandırılmasına karar vermesinin ardından doktorlar ve tıp öğrencileri greve gitti. Bir aydır süren grev boyunca çeşitli protesto gösterileri düzenleyen doktor ve tıp öğrencilerinin dün La Paz kentinde düzenledikleri kitlesel yürüyüşe polisin saldırması ile çatışma çıktı.

Doktorlar, mesleklerini uygulayamaz hale geleceklerini belirterek, sağlık sendikalarının öncülüğünde 23 Kasım’da süresiz grev ilan ettiler.

 

“Kübalı doktorları” grev kırıcı olarak getirmetehditi!

Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümeti ise hekimleri işten atmakla ve “Kübalı doktorları” grev kırıcılar olarak getirmekle tehdit etti. Ancak tehditlere rağmen grev ülkenin birçok hastanesinde devam ediyor. Bolivya basınına göre greve ülke genelinde en az 800 bin hekim katılıyor ve son bir ayda yaklaşık 8 bin ameliyat grev nedeniyle ertelendi.

La Paz kentinde sokağa çıkan binlerce hekim ve tıp fakültesi öğrencisi ise Murillo Meydanı’na yürümek istedi. Polis yürüyüşe gaz bombalarıyla saldırınca çatışma çıktı. Hekimler ve öğrenciler polise taşlarla yanıt verdiler. Birçok hastanede hastaların da hekimlerin eylemine destek verdiği belirtildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü