Anasayfa Dünya Basel: “Maraş’tan Roboski’ye Katliamları Unutmadık, Unutturmayacağız!”

Basel: “Maraş’tan Roboski’ye Katliamları Unutmadık, Unutturmayacağız!”

Pazartesi, 25 Aralık 2017 10:23
Yazdır PDF

basellBasel: Maraş Girişimi tarafından bugün İsviçre’nin Basel kentinde “Maraş’tan Roboski’ye Katliamları Unutmadık, Unutturmayacağız!” şiarıyla anma etkinliği düzenlendi.

Etkinlik HDK Avrupa eşsözcüsü Demir Çelik, katliamların tanıklarıyla, yaşamlarını yitirenlerin yakınlarının konuşmacı olarak katıldığı ve  HDK Basel bileşenlerininde hazır bulunduğu Restaurant der Sportanlage Rheinacker salonunda 100’lerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Faşist devlet tarafından gerçekleştirilen 19 Aralık 1978 Maraş, 19 Aralık 2000 Cezaevleri,  28 Aralık 2011 Roboski katliamlarında yaşamlarını yitirenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve açılış konuşmasının ardından  HDK Avrupa eşsözcüsü Demir Çelik bir devlet geleneği haline getirilen katliamlara karşı örgütlenmenin ve örgütlülüğünü devam ettirebilmenin önemine vurgu yaptı.

Çelik’in ardından söz alan Maraş girişimi adına Hüseyin Torun Maraş katliamına nasıl gelindiği, katliam yaşanırken devletin tutumunu aktardı.

FEDA (İsviçre Demokratik Alevi Federasyonu) adına  Ayten Şimşir ise  konuşmada özünde Alevilere ve Kürtlere yönelik Osmanlı’dan bu yana gerçekleştirilen devlet katliamlarına değindi. Şimşir katliamlarının bir daha yaşanmaması ve katliam politikalarına karşı  tüm ezilenlerin birlikte hareket etmelerinin önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi.

Panelistlerden Tutsakların sesi platformu adına Hüseyin Sevim’de 19 Aralık Cezaevi katliam sürecine değinerek bir konuşma gerçekleştirdi.

Verilen aranın ardından 2. bölümde HDK bileşenleri, Maraş yöre dernekleri- vakıflar, Terolar köyü derneği adına birer konuşma gerçekleştirilerek yapımı tamamlanan mülteci kampı adı altında İşid kampına karşı örgütlenmenin ve devlet destekli asimilasyon politikalarına karşı alınacak önlemlerin önemine vurgu yapıldı.

Son bölümde ise katliam tanıkları ve katliamlarda yaşamlarını yitirenlerin yakınları o dönem yaşananları aktardı.

Soru-cevap kısmının ardından etkinlik sloganlarla sonlandırıldı


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü