Anasayfa Dünya Eski diktatöre Fujimori’ye af Peru'yu karıştırdı; halk sokakta

Eski diktatöre Fujimori’ye af Peru'yu karıştırdı; halk sokakta

Salı, 26 Aralık 2017 10:38
Yazdır PDF

peruH.Merkezi: Peru'da eski diktatör Alberto Fujimori'nin, mevcut Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski'nin siyasi geleceğini garanti altına alan bir anlaşmayla affedilmesi tepki çekti.

1990-2000 yılları arasında insan hakları ihlalleri, katliamlar ve yolsuzluk yapan ve 25 yıl hapse mahkum edilen Peru'nun eski devlet başkanı Alberto Fujimori için af çıkarılmasına karşı halk eylemler düzenledi.

Peru'nun başkenti Lima'da devlet başkanı Pedro Pablo Kuczynski'nin istifa etmesi talebiyle sokağa çıkan binlerce kişiye polis saldırdı. Ülkedeki devrimci örgütlere ve gerilla hareketlerine dönük katliamcı politikalarıyla bilinen Fujimori'nin yatırıldığı hastaneye yürümek isteyenlere polis saldırısı gerçekleşirken affın yasa dışı bir şekilde çıkarıldığı, Fujimori hakkındaki sağlık raporunun sahte olduğu belirtiliyor.

Sol muhalefetten siyasetçiler, af kararının Kuczynski'nin iktidarını sürdürebilmesi için Fujimori ile yapılan bir anlaşma olduğunu düşüyor. Perşembe günü Fujimori'nin kızının başında olduğu Popüler Güç (FP) partisinin Kuczynski'nin yolsuzluğa karışmak gerekçesiyle soruşturulması için meclise önerge verdiği, Fujimori'nin oğlunun ise tam tersi yönde oy kullandığı belirtiliyor.

Kuczynski'nin kabinesindeki bakanlar Vicente Zeballos ve Alberto de Belaunde'ninse af kararına tepki göstererek istifa dilekçesi verdiği belirtiliyor.

Fujimori karşıtları, “Bunu bu şekilde yapmak, azilden kılpayı kurtulduktan hemen sonra ve Noel gününde yapmak, Fujimorismo'nun kurbanlarına karşı inanılmaz bir saygısızlık” diyor.

 

Ne olmuştu

1990-2000 yılları arasında Peru devlet başkanlığı yapan ve 2000 yılında iktidarı kaybetmesinin ardından ülkesinden kaçan Japonya asıllı Alberto Fujimori, 2007 yılında Şili’de tutuklanıp Peru’ya iade edilmişti. Görev yaptığı sürede, 25 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulup yargılanan Fujimori, bunların yanında rüşvet ve zimmetine para geçirmekten de suçlu bulunmuş ve 2009 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü