Anasayfa Dünya Duisburg'ta Ocak ayı anma etkinliği

Duisburg'ta Ocak ayı anma etkinliği

Çarşamba, 07 Şubat 2018 09:57
Yazdır PDF

20180204 150340 1Duisburg: NRW Partizan tarafından 4 Şubat Pazar günü "Parti ve Devrim Şehitlerini” anma etkinliği düzenlendi.

Anma, Parti ve Devrim Şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı.

TKP/ML Örgütlenme Komitesin‘nin “Parti ve Devrim Şehitleri” haftası dolayısı ile yapmış olduğu açıklamasının okunmasının ardından parti ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için hazırlanan bir sinevizyon gösterildi.

Daha sonra “Türkiye' de ve Ortadoğu'da son gelişmeler ve görevlerimiz” konulu bir panel gerçekleşti.

Panele, Partizan, Atılım, ve Yaşanacak Dünya temsilcileri katıldı.

“Dün Kobanê bu gün Efrîn Stalingrad’tır”

Panelistler; Ortadoğuda’ki son gelişmeler, Faşist TC devletinin Efrin işgali, Cezaevlerinde tutsaklara zorla giydirilmek istenen "Tek Tip Elbise", emperyalist, kapitalist sistemin içinde bulunduğu kriz gibi konular üzerine düşüncelerini belirttiler.
Atılım temsilcisi; “Türkiye Ortadoğu tartışmasının daha çok son Arap Baharı, Arap isyanları ile gündeme geldiği, özellikle ‘Bölgesel Devrim’lerin gündeme gelmesi, bölgede yeni gelişmelerin olması, Türkiye ve Kürdistan örgütlerin konuyla daha yakından ilişkilidir” dedi.

Kazanılacak Dünya Temsilcisi ise bu aylar aynı zamanda Stalingrad direnişinin de yıldönümü olduğunu hatırlattı.

Devamında, Hitler ordularının gelip Stalingrad sınırına bir kilometre kala çakılıp kaldığını, burada verilen savaşın büyük insanlık mücadelesi olduğunu, aslında dün Kobanê bugün Efrin'nin Stalingrad olduğunu, buranın düşmesi halinde tüm insanlığın kaybedeceğini  bu yüzden bu direnişe omuz vermek gerektiği belirterek, “Avrupa'da bir şey olmaz” demeden buraya yüklenmenin önemine vurgu yaptı.

Partizan’dan birlikte mücadele vurgusu

Daha sonra söz alan Partizan temsilcisi, Hapishaneler ve “Tek Tip Elbise” dayatmasına değinerek, faşizmin bugün burjuva ordusundan daha büyük bir silahlı gücü eğitip toplumsal muhalefete karşı kullanacağı, devrimci hareketlerin bu tehlikeyi görmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 Partizan konuşmasının devamında, böylesi bir gerileme ve dizginsiz faşist terör dönemlerinde, sadece politik akımların tek tek güçleri ile değil, geniş ittifaklar kurarak hareket etmesi gerektiğini, geçmişte devrimci hareketlerin 12 Eylül Askeri darbesini öngöremediği, ona göre hazırlığını yapamadığı için 12 Eylülün postalları altında ezildiği, geçmiş yakın tarihte böyle bir deneyim olmasına rağmen bu konuda tutucu davranmanın doğru olmadığını belirtti.

Dinleyicilerden gelen soruların cevaplandırılması ve bölgedeki Efrin işgaline karşı eylemliliklerin duyurusunun ardından anma sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü