Anasayfa Dünya FİLİPİNLER | “ABD-Duterte hükümetine karşı mücadeleyi yükselt, devrimi öğren ve yay!”

FİLİPİNLER | “ABD-Duterte hükümetine karşı mücadeleyi yükselt, devrimi öğren ve yay!”

Cumartesi, 17 Mart 2018 08:47
Yazdır PDF

Almanya’da Mart ayının “Filipinler’deki Halk Savaşı ile Dayanışma Ayı” ilan edilmesini kutlayan Joma Sison yaptığı açıklamada “Filipin devrimi ilerledikçe halkın uluslararası devrimci ve dayanışmacı hareketlerini birlikte inşa etmede bir deniz feneri gibi yol gösteriyor” dedi.

joma sison dan aciklama

H. Merkezi: Almanya’da Mart ayı “Filipinler’deki Halk Savaşı ile Dayanışma Ayı” ilan edildi. Filistin Komünist Partisi Kurucu Başkanı ve Ulusal Demokrat Cephe’nin Baş Siyasi Danışmanı Joma Sison da bu konuda bir açıklama yaparak alınan kararı kutladı.

“Filipin halkının işçi sınıfı önderliğinde ve sosyalist bir bakış açısıyla, Yeni Demokratik Devrim’in temel ilkeleriyle yürüttüğü, ulusal ve toplumsal kurtuluş mücadelesini desteklediğiniz için sizleri selamlıyorum” diyen Sison bu girişimin, Avrupa’daki eylemciler, Filipin halkı ve devrimci güçler arasındaki dayanışmayı geliştirmek için yeni ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

 

“ABD-Duterte’ye karşı dayanışmayı yükseltelim”

Sison Filipinler hükümeti tarafından geliştirilen baskılardan söz ederek “Bugün, faşist ve karşı-devrimci ABD-Duterte hükümeti tarafından artırılan baskılar nedeniyle, Avrupa’daki insanlar tarafından Filipin devriminin daha çok tanınmasına yönelik, dayanışma eylemlerini çeşitlendirmek ve geliştirmek çok önemlidir. Filipin halkının devrimci mücadelesiyle dünya halklarının sergilediği dayanışma ve destek eylemleri, emperyalizme ve tüm gericilere karşı devrimcilerin, direnişlerini büyütmelerine ilham verecektir” dedi.

 

“Devrimi öğrenmeye ve yaymaya çağırıyoruz”

Sison açıklamasının devamında şöyle konuştu: “Filipinler Komünist Partisi’nin yeniden kurulmasından bu yana geçen 50 yıl içinde, Yeni Halk Ordusu gerici devletin askeri ve bürokratik mekanizmasını dağıtmayı hedef alan halk savaşını ülke çapına yaymayı başardı. 80’den fazla eyalette gerilla cephesi kurdu ve devrimci kitle örgütleri, çeşitli öz-savunma grupları ve yerel siyasi yapılarla ittifak yaparak demokratik halk hükümetinin oluşturulmasını sağladı.

Şu anda Filipin halkı ve devrimci güçler, devletin stratejisini çökertmek ve halk savaşının galip gelmesi için mücadele ediyor. Bu aşamaya yaklaşmak büyük bir çaba gerektiriyor ve bu aynı zamanda Filipin halkının sosyalist geleceğine doğru hızla ilerlediğini gösteriyor. Filipin devrimi ilerledikçe, farklı mücadele biçimlerini sürdürmede, Avrupalı devrimcilere ilham veriyor, Filipinli devrimcilerin deneyimlerinden dersler çıkarmada, halkın uluslararası devrimci ve dayanışmacı hareketlerini birlikte inşa etmede bir deniz feneri gibi yol gösteriyor.

Tüm devrimci ve ilerici güçleri, Stuttgart, Nürnberg, Weserbergland, Magdeburg ve Berlin’deki etkinliklere katılmaya, Devrimi öğrenmeye ve yaymaya çağırıyoruz.

Halka Hizmet Et, Devrime Hizmet Et!” (Çeviri: isyandan.org)


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü