Anasayfa Dünya Mannheim’da Newroz coşkusu, Efrîn öfkesi

Mannheim’da Newroz coşkusu, Efrîn öfkesi

Perşembe, 22 Mart 2018 11:39
Yazdır PDF

21 Mart Çarşamba günü Mannheim Alte Feuerwache Meydanı’nda Newroz coşkuyla ve yüzlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

mannheimde newroz

Mannheim: 21 Mart Çarşamba günü Mannheim Alte Feuerwache Meydanı’nda Newroz coşkuyla ve yüzlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

Saat 17.00 civarında toplanmaya başlayan kitle, saat 18.00’de Kürtçe ve Almanca açılış konuşması ve ardından Efrin direnişinde şehit düşenler şahsında yapılan saygı duruşu ile Newroz kutlamalarına start verdi. Saygı duruşunun ardından sloganlar eşliğinde Newroz ateşi yakıldı.

İlk konuşmacı olarak HDP milletvekili Tuğba Hezel sahne alırken, kitleyi Kürtçe selamlayarak Newroz’u kutladı, Newroz direnişinin geleneğini anlattı: “Bu gelenekten gelenler olarak direnişimizi bütün zorluklara ve faşizme inat, her şartta devam ettireceğiz! Biz bu direnişi Mazlum Doğanlardan, Mannheim şehitleri Ronahi ve Berivanlardan devraldık ve sonuna kadar bıkmadan, yılmadan devam edeceğiz” dedi.

 

“Almanya da Türkiye de savaş suçundan yargılanmalı”

Sol Parti Mannheim adına konuşan Roland Schuster, Efrin işgal savaşında Almanya’nın da suç ortaklığı yaptığını ve Türkiye’ye yapılan silah yardımlarının derhal son bulması gerektiğine dikkat çekti. Yapılan üçüncü konuşma, Edi Bese Platformu Mannheim adına oldu ve bu seneki Newroz eyleminin Efrin direnişinin devamının olacağı vurgusu yapıldı.

Üç konuşmacının ardından Xozan Sinan’ın seslendirdiği türkü ve marşlarla kitleler halaya durdu. Müzik dinletisinin son bulmasıyla dördüncü konuşmacı olarak MLPD Mannheim temsilcisi olarak Klaus sahne alırken, bir kez daha dikkatleri Efrin’e yönelik işgal girişiminde Almanya’nın rolüne çekti ve Almanya’nın da, Türkiye’nin de savaş suçları mahkemesinin önünde yargılanmasını talep etti.

Ardından Antifaşist İnsiyatif Heidelberg adına bir konuşma yapıldı, konuşmada Rojava'daki gelişmeler anlatırken, özellikle de kadın devrimi ön plana çıkarıldı. Bu kazanımların korunması gerektiği ve bu bağlamda buradaki dayanışmanın da öneminden bahsedildi.

Son konuşmanın ardından kaval, saz ve şiir dinletilerine yer verildi. Ardından Nav-Dem ve ATİK bildirileri okundu. Newroz; Xozan Sinan eşliğinde çekilen halaylarla, Efrin ile dayanışma eylemlerinde tekrar buluşmak üzere miting sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü