Anasayfa Dünya Villingen Newroz’unda Efrîn direnişi selamlandı

Villingen Newroz’unda Efrîn direnişi selamlandı

Perşembe, 22 Mart 2018 12:00
Yazdır PDF

IMG 20180321 WA0024Villingen: Almanya Villingen’de coşkulu bir Newroz yürüyüşü gerçekleştirildi.

Villingen’de gerçekleştirilen Newroz yürüyüşünde faşist TC Devleti ve yerli işbirlikçilerine karşı 60’lı günleri geçen görkemli Efrin direnişi öne çıktı.

Kürdistanlı demokratlar, ATİK, Yeni Kadın, ADHK, MLPD, Linke Aktion Villingen-Schwenningen kurumlarının katıldığı eylem için, 21 Mart’ta saat 16,30’da kitle Villingen tren garı önünde toplanmaya başladı. TC faşizminin Efrîn’e gerçekleştirdiği işgal ve talan politikalarını protesto eden coşku/öfke dolu sloganlar eşliğinde saat 17.00’de, kitle Villingen çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Kortejin yürüyüş güzergâhında yol aldığı esnada, bir Türk faşistinin provokasyon yaratma girişimi, kitlenin sağ duyusu ile engellendi.

Yaklaşık 150–200 kişinin katıldığı kortej, çarşı merkezine ulaştığında kurumların yaptığı konuşmalarda TC’nin Efrîn saldırısı, işgalci/ şövenist politikaları, başta AB ve ABD olmak üzere emperyalistlerin TC faşizmi ile işbirliği ve ikiyüzlü politikaları teşhir edildi.

MLPD’nin yaptığı konuşma ile başlayan miting; Efrîn’den gelen bir yurtseverin konuşması ile devam etti. Efrîn’de yaşananları ve Efrîn halkının direnişini anlatırken konuşması sık sık alkışlar ve zılgıtlarla kesilen Efrînli yurtseverden sonra bir yurtsever kadın arkadaşın Efrîn’e ilişkin okuduğu kürtçe şiir katılımcılar tarafından beğeni ile dinlendi.

 

“Yaşasın Efrîn direnişimiz”

ATİK temsilcisi, “ATİK olarak Kürt halkının NEWROZ bayramını ve Efrîn halkının görkemli direnişini coşkuyla selamlıyoruz” diyerek başladığı ve emperyalistlerin Efrîn üzerinden Ortadoğu politikalarına değindiği konuşmasını, “Avrupa’da yaşayan işçiler, emekçiler ve göçmenler olarak, demirci Kawa’nın direnişi bugün Efrîn’de tüm görkemi ile sürerken, bizler de Avrupa’nın en hücra köşesine kadar bu direnişin sesi olmayı sürdürerek TC faşizminin Efrin işgalini boşa çıkartmalıyız. Yaşasın Efrîn direnişimiz, Yaşasın Devrimci Dayanışma! Newroz Piroz Be!” sözleriyle bitirdi.

Kürtçe konuşmalar ve sloganlarla eylem sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü