Anasayfa Dünya Patronlar Vietnamlı ayakkabı işçileri direnişi karşısında geri adım attı

Patronlar Vietnamlı ayakkabı işçileri direnişi karşısında geri adım attı

Pazar, 25 Mart 2018 15:05
Yazdır PDF

Vietnam’da kazanılmış hakları maaşlarla ilgili yeni düzenleme ile gasp edilmek istenen binlerce ayakkabı işçisi üretimi durdurdu, patronlar geri adım attı.

vietnamda kazanim

H. Merkezi: Vietnam’da Dong Nai eyaletindeki Pouchen adlı ayakkabı fabrikasında çalışan binlerce işçi fiili greve çıktı. Fabrika yönetiminin maaşlarla ilgili yeni düzenleme yaparak kazanılmış haklarını gasp etmek istemesine karşı çıkan işçiler üretimi durdurdu.

Sabah erken saatlerde fabrika önünde toplanan işçiler daha sonra buradan geçen otoyolu işgal ederek maaş düzenlemesinin geri çekilmesini istedi. Saatlerce eylemlerini sürdüren işçiler maaşlarında yapılmak istenen kesintiye karşı çıktıklarını vurgularken, daha sonra yönetimin geri adım attığı bildirildi.

Saat 10.00 sularında 100’e yakın işçinin otoyolda beklediği sırada, kentteki yetkili sendika fabrika yönetiminin mevcut ödeme sisteminin devam etmesine karar verdiğini açıkladı.

Devletin grev ve eylemlerle ilgili yasağı nedeniyle Vietnam’da geçtiğimiz yıl 314 fiili grev yapıldığı belirtilirken, bu yıl grevlerin sayısında yüzde 10’a yakın artış olduğu ifade ediliyor.

 

Kaynak: Kızıl Bayrak


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü