Anasayfa Dünya ABD'de polis cinayetlerine öfke dinmiyor: Adalet yoksa Barış da yok!

ABD'de polis cinayetlerine öfke dinmiyor: Adalet yoksa Barış da yok!

Perşembe, 29 Mart 2018 16:27
Yazdır PDF

 ABD’de Kaliforniya eyaletinin başkenti Sacramento’da 22 yaşındaki siyah bir gencin 10 gün önce polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan eylemler devam ediyor.

 

abd de polise isyan adalet yoksa baris da yok 1522322368

H.Merkezi: Cinayeti protesto eden kitle, Belediye Meclisi’ni işgal etti. Eylemciler, “Adalet yoksa barış da yok” sloganları attı.Eylemlerde öldürülen Stephon Clark’ın kardeşi Stevante Clark öne çıkarken Stevante, Belediye Başkanı Darrell Steinberg’in önündeki kürsüye oturdu.Eylemciler daha sonra Golden 1 Center’da oynanacak maç öncesi NBA hayranlarının sahaya girmesine engel oldular. Aktivistler önümüzdeki günlerde ülke genelinde birçok şehirde Stephon Clark için anma gösterileri düzenleyecek.

Olayla ilgili polisin yürüttüğü soruşturmaya Başsavcı’nın ofisinin de müdahil olduğu açıklandı.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre; polis başsavcılığın bu girişiminin öfkeli protestolara neden olan davaya inanç ve şeffaflık getirmesini umduğunu söyledi.

Sacramento’da iki polis memuru 18 Mart’ta bir arabanın camlarının kırıldığına dair aldıkları ihbar üzerine harekete geçmiş, 22 yaşındaki Stephon Clark’ı büyükannesinin evinin arka bahçesinde vurarak öldürmüşlerdi. Polis, Clark’ın kendilerine silah doğrulttuğunu sandıklarını söylemişti. Ancak Clark’ın üzerinden sadece cep telefonu çıkmıştı.

ABD polis cinayeti

 

ABD'de polis yine bir siyahiyi öldürdü

Stephon Clark adlı siyah ve silahsız bir gencin öldürülmesiyle ilgili eylemler devam ederken bu kez Houston'dan benzer bir haber geldi.

Trafikte pantolonu inik halde yürüyen silahsız bir siyah  polis tarafından ateş edilerek katledildi.

Polis aracındaki kamerada 34 yaşındaki Danny Ray Thomas, bir polis memuruna doğru, pantolonu inik halde yürürken görülüyor.

Thomas’ın ailesi çocuklarının depresyon tedavisi gördüğünü söyledi. Kızkardeşi Kita Thomas-Smith Houston Belediyesi’nde yapılan toplantıda ağlayarak siyasetçileri “polis zulmüne” karşı birşeyler yapmaya çağırdı.

Belediye Başkanı Sylvester Turner da “Kesinlikle acınızı hissediyorum. Alınan her yaşam için üzgünüz” dedi.

Smith daha sonra yaptığı açıklamada “Planlı cinayet gibi. Polise doğru yürüdüğü, koşmadığı, zarar verme niyeti olmadığı çok net şekilde gözüküyor” dedi.

Olay hakkında soruşturma açıldığı diğer yandan, yanında şok tabancası da bulunan Brewer’in idari izne çıkartıldığı basına yansıdı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü