Anasayfa Dünya Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde 32 Filistinli katledildi

Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde 32 Filistinli katledildi

Pazartesi, 09 Nisan 2018 14:30
Yazdır PDF

İşgalci İsrail askerleri tarafından abluka altındaki Gazze sınırında devam eden “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü”ne yönelik saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 32’ye yükseldi.

gazeede büyük geri dönüş yürüyüşü

H. Merkezi: İsrail işgali altındaki Gazze sınırında 30 Mart Toprak Günü’nde başlayan ve 15 Mayıs Nakba Günü’ne kadar devam etmesi planlanan “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” sırasında yaralanan Filistinli Mervan Avad Kudeyh’in bu sabah (9 Nisan) hayatını kaybettiği bildirildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan Filistinli Kudeyh tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

 

30 Mart’ta bu yana 32 Filistinli öldürüldü

Gazze’nin güneyindeki Han Yunus beldesi nüfusuna kayıtlı Kudeyh’in hayatını kaybetmesiyle 30 Mart’tan bu yana devam eden gösterilerde İşgalci İsrail askerleri tarafından katledilen Filistinlilerin sayısı 32’ye yükseldi.

Öte yandan birçoğu gerçek mermiyle vurulan 2 bin 850’den fazla Filistinli de yaralandı. Gazze’deki hastanelerde tedavileri devam eden bazı yaralıların durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

 

Gazeteci Yasir Murtece’da İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü

Geçtiğimiz hafta “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü”nü takip ettiği sırada İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan 30 yaşındaki Filistinli gazeteci Yasir Murteca hayatını kaybetmişti.

 

Ne olmuştu?

Filistinliler, 30 Mart Toprak Günü’nün 42’nci yıldönümü kapsamında geçtiğimiz haftadan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında eylemler düzenliyor. İsrail işgal güçleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Filistinliler bu eylemlerine altı hafta boyunca devam etmeyi planlıyor. Gösterilerin altı hafta boyunca devam edecek olmasının bir sebebi de bu tarihte ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını açıklamış olması.

 

Toprak Günü nedir?

İsrail, 30 Mart 1976’da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi katletti, çok sayıda kişiyi yaraladı.

“Toprak Günü” olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü