Anasayfa Dünya ATİK | “Emperyalist saldırganlığa hayır!”

ATİK | “Emperyalist saldırganlığa hayır!”

Pazartesi, 16 Nisan 2018 17:12
Yazdır PDF

ATİK bir açıklama yayınlayarak “ABD ve Rus emperyalistleri başta olmak üzere, bütün emperyalist saldırıları ve Suriye halkı üzerindeki savaş politikalarını protesto ediyor, Suriye halkının Esad gericiliğine ve emperyalist saldırganlığa karşı verecekleri mücadelede yanlarında olduğumuzu tekrar ediyoruz” dedi.

atikten aciklama

H. Merkezi: ABD, Fransa ve İngiltere’nin 14 Nisan’ın ilk saatlerinde Suriye’ye hava saldırısı gerçekleştirmesine yönelik Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu tarafından bir açıklama yayınlandı. “Dün Irak’ta oynanan oyunlar, bugün Suriye’de tekrar ediliyor” diyen ATİK, Efrin sürecinde üç maymunları oynayan emperyalistlerin kimyasal silah bahanesiyle bir kez daha “kurtarıcı” edasıyla Suriye’ye saldırdıklarını söyledi.

Suriye’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda “oluşturulacak bağımsız denetleme heyetine her türlü destek ve izni vereceklerini” açıklamalarına rağmen, böyle bir inceleme sürecine imkân tanımadan ve kimyasal silahın kullanıldığına dair hiç bir kanıt bulunmadan, kendi imzaladıkları uluslararası hukuku çiğneyerek emperyalistlerin bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini söyleyen ATİK, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Emperyalistler arası çıkar savaşları, halkların savaşı değildir!”

“2003 yılında Irak saldırısında da ABD ve İngiltere Irak işgalini, ‘Saddam Hüseyin’in elinde kitle imha silahlarının bulunduğu’ gerekçesiyle gerçekleştirirken, yine elde hiçbir kanıt olmadığı gibi, uluslararası bağımsız bir heyetin inceleme yapmasına da fırsat verilmemişti...  Ne var ki; 8 yıl süren işgal süresince hiçbir yerde kitle imha silahlarına rastlanmadı ama; bu işgalden başta Ortadoğu olmak üzere dünya halklarının başına bela olan IŞİD doğdu.

Emperyalistler Ortadoğu’yu kendi çıkarları doğrultusunda yeniden dizayn etme amaçlı her türlü girişimde, pastadan en büyük payı kapmanın yarışında, insanlık dışı her türlü yönteme başvurmakta hiçbir sakınca görmemekteler. Pazarlarını büyütüp, kârlarını katlayarak dünyaya hakim olma yarışında, her türlü silahı üretip sonra da pazarlayabilmek için savaşları sürekli kılan emperyalistler bilmeliler ki; onların çıkar savaşları ezilen halkların savaşları değildir! ABD’nin saldırısından sonra kendi aralarındaki restleşmelerde Putin; “Tarih, her şeyi yerli yerine koyacak” demiş... Ancak Putin’e hatırlatalım ki; tarih her şeyi yerli yerine koyarken, öncelikle her şey yerinden oynayacak, tüm egemenlikler bir kez daha kökünden sarsılacak, başlar ayak, ayaklar baş olacak... İşte halkların savaşı o zaman zaferle taçlanacak ve halklar bütün egemenlerden hesap sorarken, tarih, her şeyi yerli yerine koymuş olacak!”

 

“Emperyalist saldırganlığa karışı mücadeleyi büyütelim!”

“Suriye’deki ve Ortadoğu’daki kaotik durumun en başta gelen sorumluları, çatışmalarda kullanılan silahların bir numaralı tedarikçileri, arka planda dönen siyasal/diplomatik dolapların oyun kurucuları ABD, İngiltere, Fransa, Almanya; bölgedeki istikrarsızlığın mimarları olmalarına rağmen, saldırıyı “bölgede istikrar” istedikleri gerekçesiyle meşrulaştırmaya çalışıyorlar! Kendi ülkesinde insan haklarına rahmet okutan, Ukrayna’yı perişan, Kırım’ı ilhak eden, faşist Türk devletinin cihatçı teröristlerle birlikte Efrin işgaline göz yuman Putin, Ortadoğu’da demokrasi savunucusu kesiliyor!

ATİK olarak; çeşitli bahanelerle her fırsatta Ortadoğu’ya “korumacılık” maskesiyle saldıran ABD ve Rus emperyalistleri başta olmak üzere, bütün emperyalist saldırıları ve Suriye halkı üzerindeki savaş politikalarını protesto ediyor, Suriye halkının Esad gericiliğine ve emperyalist saldırganlığa karşı verecekleri mücadelede yanlarında olduğumuzu tekrar ediyoruz. Tüm demokrat, ilerici, devrimcileri emperyalistlerin Suriye ve Ortadoğu üzerinde oynadıkları oyunlara ve savaş politikalarına karşı öfkemizi göstermek için sokaklara çağırıyoruz! Emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı mücadele edenler mutlaka kazanacaktır.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü