Anasayfa Dünya Fransa’da Üniversite öğrencilerinin işgal eylemleri devam ediyor

Fransa’da Üniversite öğrencilerinin işgal eylemleri devam ediyor

Salı, 17 Nisan 2018 11:18
Yazdır PDF

Fransa’da öğrencilerin üniversiteye girişini zorlayan yasal düzenlemerlerin gündeme getirilmesiyle öğrencilerin başlattığı kampüs işgalleri sürüyor.

 

fransa ogrenci eylemleriH. Merkezi: Öğrenciler, Fransa’da hükümetin meclis gündemine getirdiği üniversiteye girişi zorlaştıran yasal düzenlemeleri üniversite kampüslerini işgal ederek protesto ediyor.

Üniversite öğrencilerinin işgal eylemleri nedeniyle birçok üniversitede sınavlar yapılamazken, ülke genelinde yaklaşık 50 üniversite veya fakültede eylemleri sürüyor.

 

Rektör öğrencilere “müdahale” istedi!

Fransa Montpellier’deki Paul-Valery Üniversitesi’nde ise Mart ayından beri devam eden işgal eylemine son vermek için rektörlük hükümetten müdahale talebinde bulunduğu açıklandı.

Şehirde cumartesi günü düzenlenen gösterilere polis saldırmış ve 43 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Ouest France gazetesi de bir süredir kapalı olan Rennes-2 Üniversitesi Rektörü Olivier David’in, 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasındaki sınavların ertelenmesinin gündemde olduğunu söylediğini yazdı. Gazete, Toulouse Jean-Jaures Üniversitesinin tamamen kapalı olduğunu ve ülkenin diğer bölgelerinde de kısmi işgal eyleminin sürdüğünü kaydetti.

Paris’teki Sorbonne Üniversitesindeki öğrencilere saldıran polis, önceki gece kampüsü zorla boşaltmıştı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü