Anasayfa Dünya ERMENİSTAN DİKTATÖRLÜĞE KARŞI AYAKTA | “Diktatörlüğe hayır”

ERMENİSTAN DİKTATÖRLÜĞE KARŞI AYAKTA | “Diktatörlüğe hayır”

Çarşamba, 18 Nisan 2018 08:40
Yazdır PDF

Halk, şaibeli referandumla ülkeyi parlamenter sisteme geçiren ve Ermenistan’ın tek aday olarak seçilen başbakan Sargisyan’a yönelik protetso eylemlerine devam ediyor. Halk devlet binalarını, yolları, köprüleri, meydanları işgal ederek, “diktatörlüğe hayır” eylemlerini sürdürüyor.

ermenistan diktatörlüğe karşı ayakta 1

Ermenistan: Ermenistan’ın yeni seçilen başbakanı Serzj Sargisyan, başkent Erivan başta olmak üzerek ülkenin pek çok büyük şehrinde de protesto edildi ve edilmeye devam ediyor. Şaibeli bir referandumla ülkeyi parlamenter sisteme geçiren Sargisyan, aday olmayacağının sözünü vermiş, ama yeniden seçimlere tek aday olarak girmişti. Sargisyan’ın başbakanlık seçimlerine girmesiyle halk; devlet binaları, yollar, köprüleri işgal ederek, ülkenin her yerinde sokağa çıktı.

 

 

Caddeler, meydanlar, devlet binaları işgal edildi

Ermenistan’da başta başkent Erivan’da olmak üzere birçok şehirde on binlerce insan sokaklara çıkarak yeni seçilen başbakan Serzh Sargisyan’ı protesto ettiler, etmeye devam ediyorlar. Erivan’ın neredeyse bütün caddeleri barikatlarla trafiğe kapatıldı, devlet binaları işgal edildi, metrolar durduruldu, meydanlar mitinglerle dolup taştı.

Ermenistan’da iki dönemdir başkan olan Serzh Sargisyan başkanlıkta iki dönem kuralı olduğu için Anayasa’yı oy sayımında şaibeler olan bir referandumla değiştirerek ülkeyi parlamenter sisteme geçirdi. Bu yeni sistemle birlikte başbakanın yetkileri artırıldı. Sistem değişikliği yapılırken başbakan adayı olmayacağı sözünü veren Sargsyan tekrar aday olması üzerine ülkede bir süredir diktatörlüğe karşı eylemler yapılıyordu.

 

 

Protesto eylemlerinde 48 kişi yaralandı

Cuma günü (13 Nisan) muhalefet partilerinin ve bağımsız organizasyonların çağrısıyla halk başkent Erivan’da sokağa çıktı ve şehrin göbeğindeki Fransız Meydanı’nı işgal ederek yolları trafiğe kapattı. Salı günü milletvekillerinin yapacağı Serzh Sargsyan’un tek aday olduğu başbakan seçimine karşı pazartesiden itibaren işgal edilen caddeler genişletildi ve şehir merkezinin büyük bölümü trafiğe kapatıldı. Parlamentonun bulunduğu sokak polis tarafından kapatılmıştı. Eylemcilerin seçimin yapılacağı parlamentoya yürümek istemesi üzerine kısa süreli çatışmalar yaşandı ve muhalefet partisi lideri Nikol Pashinian’ın da aralarında bulunduğu 48 kişi hafif şekilde yaralandı.

 

İşgali devam ettirme çağrısı

İşgal hareketinin 5. gününde sayısı on binleri geçen kitle parlamentoya çıkan yolları kapalı tutarak seçime engel olmaya çalıştı. Parlamentonun toplandığı ve seçimin başladığı sırada “Civil Contract”? (sivil sözleşme)? lideri Nikol Pashinian işgali “kadife devrim” olarak nitelendirdi ve halka bütün devlet binalarını işgal etmeye çağırdı.

Savcılık Ofisi’nin de aralarında bulunduğu birçok devlet organının girişi kitle tarafından kapatıldı. Yollar, köprüler, meydanlar da işgal altında tutulmaya devam ediliyor. Metrolar halk tarafından bloke ediliyor. Salı akşamı yapılan mitingde Pashinian işgal hareketini devam ettirme çağrısı yaptı. Çarşamba günü kitle tekrar toplanacak ve “diktatörlüğe hayır” demek için alanları dolduracak.

Eylemler diğer şehirlere de sıçradı. Gyumri, Vanadzor gibi Ermenistan’ın büyük şehirlerinde binlerce insan sokağa çıkarak Erivan’daki eylemleri desteklediler. Olaylarda onlarca insan gözaltına alındı ve polis şiddetine maruz kaldı.

 

 

Ne olmuştu?

9 Nisan’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın 2. görev süresi tamamlandı. Yeni Cumhurbaşkanı görevini Ermenistan’ın Büyük Britanya büyükelçisi Armen Sarkisyan üstlendi.

16 Nisan’da, Ermenistan parlamentosunda düzenlenen toplantıda bir araya gelen iktidardaki Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi (ECP) ve koalisyon ortağı Ermenistan Devrimci Federasyonu’nun (Taşnak partisi) parlamento grupları, eski Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı Başbakanlık görevine yeniden aday göstermişti. Serj Sarkisyan Başbakanlık seçiminde tek adaydı.

 

Ermenistan’dan bir ÖG okuru


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü