Anasayfa Dünya ETA'nın Mayıs'ta kendini feshedeceği duyuruldu

ETA'nın Mayıs'ta kendini feshedeceği duyuruldu

Perşembe, 19 Nisan 2018 13:38
Yazdır PDF

İspanya'nın kuzeyi ile Fransa'nın güneyinde kalan BASK özerk bölgesinin bağımsızlığı için mücadele veren “BASK Yurdu ve Özgürlük” (ETA) örgütünün mayısın ilk haftasında kendini feshedeceği duyruldu.

eta kendini fesedediyorH.Merkezi: İspanya resmi haber ajansı EFE, örgütün Fransa'nın Bask bölgesindeki Bayona kentinde 5 Mayıs'ta düzenlenecek bir etkinlikle fesih kararını açıklayacağını duyruldu. BASK kamu televizyonu (ETB) ise örgütün mayıs ayının ilk haftasında açıklamayı yapacağını duyurdu.

NTN24 adlı televizyon kanalının aktardığına göre, ETA ve İspanyol yetkililer arasında arabuluculuk yapan isimler gelecek pazartesi bir basın toplantısı düzenleyerek fesih kararı ile ilgili ayrıntılı açıklama yapacak.

1959'da kurulan ve 50 yılı aşkındır İspanya'nın kuzeyi ile Fransa'nın güneybatısında bağımsız bir Bask devleti kurmak için silahlı mücadele yürüten örgüt 2011'de ateşkes ilan etmişti. Örgüt yaklaşık 1 yıl önce de silahlarını teslim etmişti.

Örgüte yakın Gara gazetesi şubat ayında ETA liderlerinin üyelerinden bu yaz itibarıyla örgütün feshi ile ilgili kararlarını oylamaya sunmasını istediğini duyurmuştu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü