Anasayfa Dünya İspanya'da “tecavüz değil cinsel istismar” isyanı

İspanya'da “tecavüz değil cinsel istismar” isyanı

Cuma, 27 Nisan 2018 10:49
Yazdır PDF

İspanya'da tecavüzle suçlanan ve kendilerine “Kurt sürüsü” adını veren 5 kişinin mahkeme tarafından cinsel istismardan suçlu bulunması ülkede infiale neden oldu.

 

ispanya infialH. Merkezi: BBC Türkçe’nin geçtiği habere göre, İspanya’da kendilerine “Kurt sürüsü” adını veren José Ángel Prenda, Antonio Manuel Guerrero, Ángel Boza, Alfonso Jesús Cabezuelo ve Jesús Escudero 2016'da Pamplona'daki ünlü Boğa Güreşi Festivali sırasında 18 yaşında bir kadına tecavüz etmekle suçlanmışlardı. Mahkeme, savcılık makamının 5 kişinin, etrafını sardıkları genç kadınla, onun rızası olmadan cinsel ilişkiye girdiklerini ve ona karşı şiddete başvurduklarını kanıtlayamamalarını göstererek beş kişiyi tecavüzden değil cinsel istismardan suçlu buldu.

Mahkemenin bu kararı sonrasında Madrid başta olmak üzere ülkenin pek çok yerinde protestolar düzenlendi. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu öfkeli göstericiler pek çok şehirde “Utanç verici!”, “Hayır, Hayır demektir” sloganlar atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Madrid’de polis bir süre göstericilerin parlamento binasına yürümelerini engellemeye çalıştı. Kararın alındığı Pamplona kentindeki mahkeme binasının önünde de geniş çaplı gösteriler düzenlendi.

Kadın dernekleri, suçlu bulunanlara verilen 9 yıl hapis cezasını yeterli bulmadıklarını ve kararı temyize götüreceklerini açıkladı. Savcılar, 5 kişi hakkında 20 yıldan fazla hapis cezaları talep etmişlerdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü