Anasayfa EMEK “KESK'li emekçiler satış sözleşmesini kabul etmiyoruz!”

“KESK'li emekçiler satış sözleşmesini kabul etmiyoruz!”

Çarşamba, 23 Ağustos 2017 15:57
Yazdır PDF

CIMG1444Bursa: KESK'li emekçileri Memur-Sen'in imzaladığı "satış"  sözleşmesine karşı, bütün kamu emekçilerini birlikte mücadeleye çağırdı.

KESK Bursa Şubeler Platformu, 4. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Heykelde, yapılan açıklamada AKP ile Memur Sen arasında yeni "bir satış" sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Emekçiler,”Devlet güdümlü sendikaya hayır" vb sloganlar atıldı.

Basın metnini okuyan KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Uğur Üçöz, “Bilindiği üzere hükümetin dün ‘Revize ettiğimiz son teklifimiz’ diyerek 2018 yılı için %3,5+%3,5 2019 yılı için ise %4,0+%5,0 maaş artışı teklifinde bulunduğu sözlerine ekledi.

Açıklamanın devamında, “Maaş artışı teklifini tescili konfederasyonun genel başkanı söz konusu teklife karşı önce 'Milletin adamından cevap bekliyoruz' diyerek topu Cumhurbaşkanı'na atmıştır. Maaş artışında medet umdukları 'Milletin adamından' bekledikleri cevap gelmemiş olacak ki, aynı genel başkan 'Müzakere yakın, imzaya uzağız, yeni adımlar bekliyoruz, bize göre, masaya gelmesi gereken 4-5 puan daha var' demiştir. Ancak yandaş konfederasyon yönetimi yine 3,1 milyon kamu emekçisini, 1,9 milyon emekçisi emeklisini yanıltmamış, daha önceki sözlerini yutarak hükümetin 2018 yılı teklifinde sadece %0,5 puan artış yaptığı sözleşmeye imza atmıştır" denildi.

OHAL- KHK gölgesinde sözleşme

“OHAL-KHK rejiminin gölgesi toplu sözleşme görüşmelerine düşmüştür” diye ifade eden Üçöz,”OHAL- KHK rejimine sırtını dayayarak istediği kamu çalışanını sorgusuz sualsiz işinden eden, açığa alan siyasi iktidar tolu sözleşmede kamu emekçileri ile dalga geçer gibi teklifler sunmuş yandaş konfederasyon yönetimi ise bunu izlemekle yetinmemiş adeta çanak tutturmuştur" dedi.

Temel taleplerimiz için ortak hareket edelim”

Toplu sözleşme oyununu birlikte bozmaya çağıran Üçöz, “Bu son satış sözleşmesi ile yoksulluk sınırına uzak açlık sınırına yakın bir yaşam mücadelesi sürdürmeye terk edilen, kimseden sadaka ya da fedakârlık değil, hakkını isteyen 3,1 milyon kamu emekçisine ve 1,9 milyon emekliye bir kez daha ihanet edilmiştir. KESK olarak sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerini haklarının, özgürlüklerinin ihanet-satış sözleşmeleri ile yok sayılmasına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi.

Açıklamaya, TMMOB, Türk-İs, TÜMTİS, Partizan, EMEP, SYKP temsilcileri de destek verdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü