Anasayfa EMEK TOMİS, “Delphi işçisinin yürüdüğü yolda aldığı her kararın arkasında olacağız”

TOMİS, “Delphi işçisinin yürüdüğü yolda aldığı her kararın arkasında olacağız”

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 15:55
Yazdır PDF

21354H. Merkezi: 2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci öncesi Türk Metal ve MESS işbirliğiyle yüzlerce işçi işten atıldı. İşten atmalara ilişkin yazılı açıklama yapan TOMİS, “Yoksulluk sınırının 5 bin lira olduğu mevcut ülke şartlarında, bayram öncesi onlarca işçiyi işten atanlara da metal işçisinin demir yumruğunu tüm metal işçileriyle beraber elbet indireceğiz.” dedi.

TOMİS yaptığı açıklamada Bursa Delphi fabrikasında Tüm Otomotiv Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyeleri ve sadece dayanışma aidatı veren ve Türk Metal üyesi de bulunan 100’den fazla işçinin iş akdine son verildiğini hatırlattı. Alınan bilgiler içinde bu sayının sınırlı kalmayacağı belirten TOMİS, “Çok açık ve net bir şekilde belli ki Türk metal ve sermaye işbirliği yeniden devrededir. Çünkü her iki aygıtın çıkarları da aynıdır. Türk Metal ve sermayedarlar MESS sözleşmesini sorunsuz atlatmak ve dikensiz bir gül bahçesi yaratmak amacındadır. Kendi çıkarları doğrultusunda en berbat kararları vicdanları sızlamadan alan bu aygıt, bu bayram öncesi Delphi işçisine vurdukları işsizlik sopasıyla metal işçilerine vurulacak zinciri göstermişlerdir.” dedi.

 

“Kölelik zincirleri koparıp atılmalıdır”

Satış sözleşmesi sürecinin sorunsuz geçirilmek istendiğini dile getiren TOMİS, bu yüzden ilerici işçilerin işten çıkarıldığını söyledi. Delphi işçisine bu kıyıma karşı sessiz kalmama çağrısı yapan TOMİS, bugün yapılan saldırının esasta bir gözdağı vermek olduğuna dikkat çekti.   Delphi işçisinin mücadelesinde yalnız olmadığını kaydeden TOMİS, “Atılan tüm işçilere sahip çıkılmalı; nasıl 2015’te “ARKADAŞIM YOKSA ÜRETİM DE YOK” denildiyse bugün bu şiarı kuşanmalı, Türk Metal çetesi ve sermaye tarafından dayatılan kölelik zincirlerini koparıp atmalıdır.” dedi.

 

“Metal işçisinin demir yumruğunu tüm metal işçileriyle beraber elbet indireceğiz”

Delphi'de yaşanan saldırıların Delphi işçisi şahsında tüm metal işçilerine yapıldığını ifade eden TOMİS, “Diyorlar ki susun yılın ve sesiz kalın, diyorlar ki saltanatımıza dokunmayın.” dedi. TOMİS, “Ya 2015’te verdiğimiz mücadelenin üstüne çıkıp Türk Metal sermaye işbirliğine dur diyeceğiz, ya da sıranın bize gelmesini bekleyeceğiz. Bu yüzden ‘söz yetki karar’ ilkesiyle tüm metal işçilerini fabrikalarında taban örgütlüklerine yaslanan bir mücadele hattı izlemeye davet ediyoruz.” dedi.  

Delphi işçisinin yürüdüğü yolda aldığı her kararın arkasında olacaklarını dile getiren TOMİS, “Yoksulluk sınırının 5 bin lira olduğu mevcut ülke şartlarında, bayram öncesi onlarca işçiyi işten atanlara da metal işçisinin demir yumruğunu tüm metal işçileriyle beraber elbet indireceğiz.” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü