Anasayfa EMEK Dev Tekstil: “İşçilere insanca çalışma koşulları sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz “

Dev Tekstil: “İşçilere insanca çalışma koşulları sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz “

Salı, 29 Ağustos 2017 11:37
Yazdır PDF

dev tekstil Atlantik halı işçilerine ilişkin açıklama

H. Merkezi: Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği, Gaziantep’te bulunan Atlantik Halı’da iplik ve dokuma bölümlerinde çalışan işçilerin şikâyetlerine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Atlantik Halı’da iplik ve dokuma bölümlerinde çalışan işçilerin Dev Tekstil Çukurova Temsilciliğine ulaştırdıkları şikâyetleri yazılı bir açıklama yaprak kamuoyu ile paylaşan Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği, “Atlantik Halı’da işçiler insanca çalışma koşulları istiyor!” dedi.

“Tuvaletlere kilit vurulması tehdidiyle karşı karşıya kalıyorlar “

İşçilerin öncelikle zorunlu durumlarda hastaları, cenazeleri olunca izin almakta zorlandıklarından, maaşlarının bir kısmının elden bir kısmının bankadan yatırıldığından ve ücretin bordroda tam gösterilmediğinden şikâyetçi olduğunu belirten Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği, “Ayrıca cep telefonunun yasak olduğundan acil durumlarda ailelerinin kendilerine ulaşamamalarından ve telefonu vermeyen işçilerin çıkışlarının verildiğinden şikâyetçiler. Yemekhanenin olmadığını, servislerin kötü durumda olduğunu belirten işçiler, tuvaletlere kilit vurulması tehditleriyle de karşı karşıya kalıyorlar.” dedi.

İşçilerin iplik bölümünde mesai bitince halı bölümüne hamallık yapmaya gönderildiklerini söyleyen Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği, dokuma bölümün de çalışan işçilerin de benzeri koşullardan rahatsız olduklarını, zorla mesaiye bırakıldıklarını, işçilerin tazminatını vermeden kısa yoldan işten çıkartacak kimi dayatmaların olduğunu söyledi. Rapor ve izin almanın yasak olduğunu, Pazar günleri dahi çalıştırıldıkları, dinlenme haklarının olmadığı belirtilen açıklamada, Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği, işçilerin bir diğer önemli şikâyetinin ise şu şekilde olduğunu kaydetti: “Patron kafasına göre elbise dolaplarını arıyor.  İşçiyi farklı nedenler yargılıyorlar. Sanki hırsızlık yapıyormuş gibiyiz. Zaten bununla ilgili birimlere dilekçe yazılacak.”

 

“İyi bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları sağlanmasını istiyoruz”

İşçilere bayram öncesinde maaş ve mesai ücretlerinin yatacağı sözü verilmesine rağmen eksik ödeme yapıldığını ifade eden Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği, “Zaten kötü ve ağır koşullarda çalışan işçilerin bayramda da yüzü gülmeyeceği bir kez daha ortaya çıkıyor.” dedi.

Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği işçilerin yaşadıkları sorunlara dair kamuoyu ile paylaştığı bilgilerde son olarak şu ifadelere yer verdi: “Sendikamız DEV TEKSTİL olarak, ATLANTİK HALI işçilerinin taleplerinin firma yetkilileri tarafından karşılanmasını, işçilere daha iyi bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları sağlanmasını istiyoruz. İşçilerin insanca çalışma koşulları sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz.” 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü