Anasayfa EMEK Eğitim-Sen: Sürgün edilen öğretmenler saldırıya uğrayabilir

Eğitim-Sen: Sürgün edilen öğretmenler saldırıya uğrayabilir

Çarşamba, 30 Ağustos 2017 12:13
Yazdır PDF

egitim sen surgun edilen uyelerimiz saldiriya ugrayabilir 343016 5H. Merkezi: Eğitim-Sen sürgün edilen öğretmenlerin görev yapacakları yerlerde saldırıya uğrayabilecekleri kaygısını taşıyoruz.

T. Kürdistanı’nda görev yapan Eğitim-Sen üyesi bin kadar öğretmen, kendilerine gelen bir telefonla sürgün edildiklerini öğrendi. Ancak öğretmenlere yeni görev yerleri söylenmezken, öğretmen ailelerini parçalayan uygulama ile okullarda neyin amaçlandığı soru işaretlerine neden oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral’ın haberine göre, sürgüne maruz kalan eğitimcilerden Rıdvan Polat, sürgünlerin hedefinin bölgede gerici bir eğitim anlayışının yerleştirilmesi olduğunu söyledi.

Kurban Bayramından günler önce sürgün edilen öğretmenlerle ilgili konuşan Eğitim Sen Amed 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, öğretmenlerin gönderildiği yerlerde ırkçı tavırlarla karşılaşma ihtimali bulunduğunu ve bunun sorumlusunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Şahin, hükümetin 2008 yılından beri böylesi bir uygulamayı rotasyon adı altında planladığını ve bu yıl hayata geçirdiğini kaydetti. Rotasyonu, “sürgün ve göçertme planının maskeleşmiş adıdır” olarak tanımlayan Şahin, öğretmenlerin sürgün kararını telefonla öğrendiğini de sözlerine ekledi.

Öğretmenlerin sürgün edilmesine tepki gösteren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) konuya ilişkin açıklama yaptı.

Amed’te görev yapan 264 öğretmenin zorunlu yer değişikliği nedeniyle başka illere gönderilmesine tepki gösteren Eğitim-Sen Amed 1 Nolu Şube Başkanı Abbas Şahin, öğretmenlerin görev yapacakları yerlerde saldırıya uğrayabilecekleri kaygısını taşıdıklarını söyledi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile daha önce açığa alınıp, görevlerine iade edilen 4 bin civarında (Eğitim-Sen) üyesi öğretmenden 264’ünün zorunlu yer değişikliği kapsamında başka illere gönderilmesine Eğitim-Sen tepki gösterdi. DHA’nın aktardığı habere göre Eğitim-Sen Diyarbakır 1. Nolu Şubede basın toplantısı düzenleyen 1 Nolu Şube Başkanı Abbas Şahin, 264 öğretmenin orta Anadolu’nun çeşitli illerine sürgün edildiklerini söyledi. Diyarbakır’ın yanı sıra bölge genelinde bin dolayında öğretmenin görev yerlerinin değiştiğini anlatan Abbas, şöyle konuştu:

 

“Bir arkadaşımızın burnu bile kanarsa…”

“2008 yılından bu yana yürürlüğe koymak isteyip bir türlü yürürlüğe koyamadıkları rotasyon uygulamasından net bir şekilde anlıyoruz ki; aslında bu çok önceleri hazırlanmış bir planın ilk adımıydı. Çünkü rotasyon, şark ıslahat planının, yani sürgün ve göçertmenin günümüzdeki maskeleşmiş adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yürürlüğe konulan tehcir, göçertme politikası Cumhuriyet tarihi boyunca uygulana gelen asimilasyon politikalarından bağımsız olmadığı gibi, kültürel ve tarihi değerlerimizi yok etmeye yönelik başlatılan Sur ve Hasankeyf yıkım ve kıyımlardan bağımsız olmadığını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Burada görev yapan öğretmenler buranın kimliğini, dokusunu sağlayan emekçilerdir. Öğretmenlerin gönderildiği bölgelerde ırkçı söylemlerin artacağını düşünüyoruz. Biz bu konuda uyarıyoruz, orada bir arkadaşımızın burnu bile kanadığında sarayın, başbakanın ve bakanların parmağının olduğunu her zaman söyleyeceğiz.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü