Anasayfa EMEK DHL Express’te direniş sürüyor

DHL Express’te direniş sürüyor

Cuma, 08 Eylül 2017 15:49
Yazdır PDF

itf dhl 20170907 MGL0064.img assist custom 610x300H.Merkezi: DHL Express’te geçtiğimiz Şubat ayında işçiler sendikal örgütlenme çalışması başlatmış ve çoğunluk sağlanmıştı. Bunun üzerine patron 9 işçiyi işten çıkarmıştı.

 Sendikalaştıkları için işten atılan DHL Express işçileri yaklaşık 2 aydır işyeri önünde direnişlerini sürdürüyorlar. Direnişlerinin 53. günü olan 7 Eylül’de, Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), DHL Express işçilerine bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. Dayanışma ziyaretine çeşitli sendikalardan yönetici ve temsilciler, UPS, DHL Lojistik işçileri ve UİD-DER’li işçiler katıldı.

İlk sözü TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk aldı. Atılan işçilerin geri alınması gerektiğini söyleyen Öztürk, “Biz 53 gündür DHL’nin sendika düşmanı tutumuna karşı onurlu, kararlı bir mücadele sürdürüyoruz. Her türlü baskıya, hileye ve oyuna rağmen bu mücadele devam ediyor. 53 gündür 9 arkadaşımız kapının önünde kararlı bir şekilde direnişine devam etmektedir. Arkadaşlarımız suç işlemediler, en temel hakları olan örgütlenme haklarını kullandılar” dedi.

Biz buraya Türkiye’deki olayları kendi gözümüzle görmeye geldik

Öztürk’ün ardından 148 ülkede örgütlü bulunan ve 19 milyon işçiyi temsil eden ITF’nin Karayolu Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard’a söz verildi. Coard işçileri selamlayarak; “Biz buraya Türkiye’deki olayları kendi gözümüzle görmeye geldik. Bu sonuncu ziyaretimiz olmayacak ve ziyaretlerimiz devam edecek. ITF tarihi boyunca baskı altındaki işçilere destek vermiştir. Türkiye’deki işçiler güçlü bir şekilde mücadele edecekler ve mücadelelerinden vazgeçmeyecekler. ITF de destek vermeye, Türkiye’ye gelmeye devam edecek. Buraya gelen heyet adına söylemek istiyorum ki; burada olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Müzakereler başlamalı

Daha sonra söz alan ITF Kampanyalar Başkanı Liz Blackshaw ise DHL’nin sendika karşıtı tutumunu kınadıklarını, DHL Express yönetiminin itirazı geri çekmesi ve müzakereler için sendika ile görüşmeye başlaması gerektiğini söyledi.

Eylemde sıklıkla “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok”, “DHL’ye Sendika Girecek Başka Yolu Yok!” sloganları atıldı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü