Anasayfa EMEK Grev kırıcılığı yapan patrona direnen Macaferri işçilerine jandarma saldırısı

Grev kırıcılığı yapan patrona direnen Macaferri işçilerine jandarma saldırısı

Salı, 12 Eylül 2017 15:36
Yazdır PDF

MACCAFARİDE DİRENİSH. Merkezi: Düzce’de çelik tel üretimi yapan Tekno Macaferri’de TİS’e uymayan patrona karşı direnen işçilere bugün jandarma saldırısı gerçekleşti. İşçiler gözaltına alınırken bir işçi de yaralandı.

Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve çelik tel üretimi yapan Tekno Macaferri’de patronun TİS’e uymayarak yeterli zammı vermediğini belirten Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler 43 gündür fabrika önünde direnişe geçmişti.

Bugün patronun grev kırıcılığı yaptığını belirten işçiler fabrikada üretilen ürünlerin dışarı çıkmasını engellemek için fabrika önünde oturma eylemi yaptılar. Bunun üzerine patronun korumalığını üstlenen jandarma zor kullanarak işçileri fabrika önünden kaldırmaya çalıştı. Bu sırada bir işçi yaralanırken diğer işçiler gözaltına alındı.

 

“Asıl suç patronla birlik olup grev kırıcılığı yapmaktır”

Birleşik Metal-İş Düzce İl Temsilcisi Talat Çelik açıklama yaparak, “Burada 43 gündür yasal bir grev var. Yasal grevin nasıl yürütüleceği, grevde nelerin yapılıp yapılmayacağı kanunla sabittir. Daha önce bir kez grev kırıcılığı denendi. Kolluk eli. Biz suç duyurusu yaptık. Eğer patron grevde çıkarması gereken ürün varsa bunun tespitini iş mahkemesine yaptırıp ancak iş mahkemesi kararı ile çıkarılacağını söyledik. Bugün aynı girişim oldu. Bugün o girişimden farklı olarak jandarma gözaltına yapmak yerine, kanuni grev gözcüleri var. Grev gözcüleri aracı durdurup çıkan malda suç olup olmadığına bakmak zorunda. Biz suç olduğunu tespit ettik. Jandarmaya ihbarda bulunduk. Jandarma geldi patronun yapmış olduğu suçu ortadan kaldıracağına yasa dışı bizi zorbalıkla kenara çekerek aracın çıkmasını sağladı. Eğer bizim yaptığımız suçsa savcılığı arar, savcılık gözaltı kararı verir. İsterse tutuklamaya sevk eder ve istediğini yapar. İnsanların hayvan gibi sağa sola itmek ne demek? Bu kollukla patronun işbirliği, başka bir açıklaması yok. Bizim yaptığımız suçsa bu ülkede savcı var. Savcı talimat verir gözaltı yapar çıkar mahkemeye hesabımızı veririz. Ama bizim yaptığımız suç değilken patronla bir olup kenara çekerek aracın çıkmasını sağlamaktır suç olan” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü