Anasayfa EMEK İHD Çalışma Hayatı Komisyonu 2017 Eylül Raporu’nu açıkladı

İHD Çalışma Hayatı Komisyonu 2017 Eylül Raporu’nu açıkladı

Çarşamba, 11 Ekim 2017 15:57
Yazdır PDF

isciler icin aciklamaH. Merkezi: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Hayatı Komisyonu, 2017 Eylül ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Eylül ayında en az 147 işçinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada “Zorla müdahale bir cinayettir. Nuriye ve Semih ölmesin çalışma hakları geri verilsin” denildi.

Bugün İHD İstanbul Şubesi’nde Çalışma Hayatı Komisyonu tarafından yapılan bir basın toplantısı ile 2017 Eylül ayı hak ihlalleri raporu açıklandı. Raporu okuyan İHD Çalışma Hayatı Komisyonu Dönem Sözcüsü Osman Özkan, akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın “İşimizi istiyoruz” talebiyle başlattıkları açlık grevinin 217. günü olduğunu hatırlatarak başladı. Özkan, “Nuriye Gülmen, 25 Eylül akşamı cezaevi hastanesinden zorla kaçırılarak Numune Hastanesi’ne getirildi. Bu yapılan, insanın özgür iradesine yönelik bir saldırı ve insan haklarına aykırı bir uygulamadır. Zorla müdahale bir cinayettir. Nuriye ve Semih ölmesin çalışma hakları geri verilsin” dedi.

 

“Kazanılmış haklara saldırılıyor”

Patronların kazanılmış haklara saldırdığını söyleyen Özkan “Bunlar, uzun çalışma saatlerinin dayatılması, kayıt dışı, sendikasız, sigortasız, düşük ücretle kölelik koşullarında güvencesiz kadrosuz çalıştırma, baskı, mobbing, kadın emekçilere cinsel taciz, işten atma, KHK’lerle ihraç ve iş cinayetleri şeklinde özetlenebilecek insan hakları ihlalleridir” dedi.

Sendikalaştıkları için ülkenin dört bir yanında işten atılan işçileri aktaran Özkan, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporuna göre hükümet tarafından 13 Mayıs-12 Eylül arasındaki dört aylık bir süre için hedeflenen ‘hedef sıfır (0) kaza’ kampanyası döneminde en az 753 işçi iş cinayetinde can verdi. Bunların 167’si kampanya ekseninde yer alan inşaatlarda gerçekleşti” denildi. AKP döneminde iş kazaları azalıyor söyleminin doğru olmadığı belirtilen raporda işçi ölümlerinin artarak sürdüğü belirtildi.

 

“Takipçisi olacağız”

Özkan “OHAL’in kaldırılması, gerekli önlemlerin alınarak denetlemelerin yapılarak iş cinayetlerinin önlenmesi, atılan işçilerin geri alınması, KHK’lerle ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi, çalışma yaşamında çalışma koşullarının ILO standartlarına göre iyileştirilmesi için, yetkilileri sorumlu davranmaya çağırıyor, sorunların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü