Anasayfa EMEK PAKPEN’de eylemler devam ediyor

PAKPEN’de eylemler devam ediyor

Pazartesi, 16 Ekim 2017 12:40
Yazdır PDF

PAKPENde eylemler devam ediyorH. Merkezi: PAKPEN patronunun toplu sözleşme öncesi işçilere dönük sindirme girişimlerine karşı işçilerin direnişi devam ediyor.

Konya Selçuklu’daki Organize Sanayi’nde faaliyet yürüten PAKPEN fabrikasında, Petrol-İş Sendikası’nda örgütlenerek toplu sözleşme hakkı elde eden işçileri sindirmeye çalışan patronun, 34 işçiyi işten atması üzerine, işten atılan arkadaşları için işçiler bir dizi eylemlikler başlattı.

Patronun Kasım ayında gerçekleşecek olan toplu sözleşmeyi engellemek ve işçilere gözdağı vermek için işçi çıkarmaya gittiğini söyleyen işçiler, işten atılan arkadaşlarının işe iadeleri sağlanıncaya ve fabrika yönetimince toplu sözleşme hakları tanınıncaya kadar mücadele etme konusunda oldukça kararlı olduklarını ifade ettiler. Geçtiğimiz hafta Konya merkez Zafer Meydanı’nda yaptıkları eylemle kararlılıklarını ortaya koyan işçiler, işten atılanların en kısa sürede işe alınmamaları takdirde eylemlerini sanayi içine taşıyacaklarını söylediler.

 

Patronlar sendikal faaliyete karşı örgütlendi

Sendikalaşma oranının çok düşük olduğu, yaklaşık 430 firmanın faaliyet yürüttüğü ve 40 bin işçinin çalıştığı sanayide, diğer fabrikalarda çalışan işçilere “kötü örnek” oldukları gerekçesiyle sanayi bölgesinde sendikalı işçi görmek istemeyen fabrika patronlarının PAKPEN eylemiyle yakından ilgilendikleri, Konya Organize Sanayi yönetiminin ortak karar alarak PAKPEN’deki örgütlülüğü kırmak istedikleri ve bu konuda fabrika yönetimine her türlü destek sundukları işçiler arasında konuşulmakta.

Patronun konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunamaması üzerine işçiler direnişi Organize Sanayiye taşıyarak sanayi girişinde fabrika önüne kadar “Ölmek var dönmek yok!”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla yürüdüler. Yürüyüş boyunca sanayi havzasındaki diğer işçilerin de sözlü olarak desteklerini sundukları eylemde basın açıklamasını Petrol-İş Şube Başkanı okudu. Yasal haklarını kullandıklarını ve eylemlere devam edeceklerini belirtti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü