Anasayfa EMEK Şırnak'ta 7 işçinin katliamına neden olan patron gözaltına alındı

Şırnak'ta 7 işçinin katliamına neden olan patron gözaltına alındı

Çarşamba, 18 Ekim 2017 11:33
Yazdır PDF

şırnakta maden katliamıH.Merkezi: Şırnak'ta 7 işçinin yaşamını yitirdiği kömür ocağının sahibi ve 2 çalışanı gözaltına alındı belirtiliyor.

Şırnak'ta Acar Grup'a ait maden ocağında meydana gelen ve 7 işçinin yaşamını yitirdiği göçüğe ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında kömür ocağı sahibi ve 2 çalışanı gözaltına alındığı bilgisi edinildi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, dün 7 işçinin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin yaralandığı kömür ocağındaki göçük ile ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında kömür ocağı sahibi ve 2 çalışanı gözaltına alındı.

“Uçan kuşu kontrol eden devletin nasıl haberi yok”

Şırnak’da yaşanan katliamda hayatını kaybeden 7 işçiye ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, “Şırnak'ta uçan kuşu gözleyen devlet ruhsatsız madeni görmemiş" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, Şırnak'ta Acar Grup'a ait maden ocağında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle meydana gelen göçükte 7 işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yaptı.

İş cinayetlerinin artık olağan hale geldiğini ifade eden Kurtulan, bunun en önemli nedeninin, yeterli denetimlerin yapılmaması ve işçilerin yaşamını önceleyen çalışma koşullarının oluşturulmaması olduğunu vurguladı. Kurtulan, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı Davası'nın büyük hukuksuzluklarla görüldüğü bir günde Şırnak'ta 7 işçinin hayatını kaybetmesine dikkat çekti.

Söz konusu madenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ruhsatsız olduğu ve daha önce de kapatıldığını belirten Kurtulan, “Şırnak'ı yakıp yıkarak yaşanmaz bir kent haline getirmeye, uçan kuşu bile kontrol etmeye çalışan devletin, nasıl oluyor da güvencesiz ve denetimsiz koşullarda çalıştırılan işçilerden ve ruhsatsız madenden haberi olmuyor? Ne büyük bir yalan...” diye vurguladı.

Şırnak'ta halkı açlığa ve ölüme mahkûm eden AKP iktidarının 7 işçinin ölümünden sorumlu olduğunun altını çizen Kurtulan, “İşçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almayan, madenin ruhsatsız olarak işletilmesine göz yuman ve bu suça ortak olan tüm sorumlular hesap vermelidir” dedi.

Kurtulan, “Adeta işçi kırımına dönüşen iş cinayetlerini durdurmak için tüm toplumsal muhalefete, emek ve demokrasi güçlerine mücadeleyi birlikte yükseltme çağrısı yapıyoruz” diye belirtti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü