Anasayfa EMEK Rönesans Maltepe Piazza işçileri direnişle kazandı

Rönesans Maltepe Piazza işçileri direnişle kazandı

Cuma, 20 Ekim 2017 09:34
Yazdır PDF

insaat iscileri ronesansH. Merkezi: İnşaat-İş, Rönesans Maltepe Piazza şantiyesinde iki ayrı taşeron firma tarafından maaşları ödenmeyen üyeleri için satış ofisi önünde direniş kararı almasının ardından, patronlardan biri direniş daha başlamadan, diğeri de başladıktan kısa süre sonra işçilerin taleplerini kabul etti.

İnşaat-İş, Rönesans Maltepe Piazza şantiyesinde iki ayrı taşeron firma tarafından ücretleri ödenmeyen üyeleri için satış ofisi önünde direniş başlatma kararı aldı. Eylemin başlamasına birkaç saat kala taşeron firma Kepes, İnşaat-İş’le bir görüşme talep etti ve sendika üyesi tüm işçilerin alacaklarını ödedi. Bunun üzerine İnşaat İş Sendikası bir açıklama yayımlayarak, direnişi sadece taşeron firma Yurt Isı’da çalışırken parasını alamayan bir üyesi için başlatacağını aktardı. Taşeron firma Yurt Isı patronunun talebi üzerine bir görüşme yapan İnşaat-İş,  işçinin hak ettiği ücretin ödenmesi konusunda anlaşma sağlanamayınca direnişe devam kararı aldı.

 

İşçilerden “Kazandık” açıklaması

Rönesans Maltepe Piazza şantiyesinin satış ofisi önünde direnişe geçen sendika yöneticileri dışarıdan görünmesin diye, özel güvenlik elemanları direnişçilerin etraflarına etten duvar ördü. Rönesans patronları da İnşaat İş’i “haksız para” talebinde bulunmakla, sendika olmamakla, yasa dışı olmakla itham etti. Ancak sendikacılar direnişte geri adım atmadı.

Direniş sürerken, açıklamada bulunan İnşaat-İş, “Rönesans ve taşeron firma Yurt Isı patronlarının her türlü karalama, yıldırma ve sendikamızın meşruluğunu tanımama adına yaptıkları ayak oyunlarına rağmen direnişi işçi arkadaşımızın tüm haklarını alarak kazandık” dedi.

 

Rönesans patronları, direnişin karşında geri adım attı

İnşaat-İş, şu açıklamada bulundu: “Rönesans patronları, direnişin karşında geri adım atarak işçi arkadaşımızın alacağı tüm ücreti yasal belgelerin altına imza atarak ödemeyi kabul etti. İnşaat işçilerinin örgütsüzlüğünü fırsat bilerek yasal haklarını dahi ödemeye yanaşmayan inşaat patronlarına direnişin ve sendikamızda örgütlü olmanın gücünü bir kez daha gösterdik.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü