Anasayfa EMEK Kluh Destek patronu 150 işçiyi fabrikaya kilitledi

Kluh Destek patronu 150 işçiyi fabrikaya kilitledi

Pazar, 05 Kasım 2017 13:22
Yazdır PDF

kluh destek

H.Merkezi: Tuzla’da bulunan Kluh Destek’te patron 40’a yakın işçiyi işten attı. Kalan işçileri de işten atma tehdidiyle fabrikaya kilitleyerek zorla çalıştırdı.

Türk-İş'e bağlı Çimse-İş Sendikasının işçilerin kabul etmediği 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesini imzalamasının ardından direniş başlatan Kluh Destek işçilerinden 40'ı 3 Kasım sabah patron tarafından tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Fabrikadaki yaklaşık 150 işçiye ise baskı ile üretim yaptıran patron işçilerin üzerine kapıyı kilitledi. Bu baskı altında işçilerden üçünün sinir krizi geçirdiği bildirildi. Rahatsızlanan işçiler Tuzla Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yaşananları Evrensel'e değerlendiren bir işçi şunları dile getirdi; “İçerideki arkadaşlarımız çalışmak istemiyor. Fabrikadan çıkmak istiyor. Yan yana gelmek, toplanmak istiyorlar dağıtılıyorlar. Paşabahçe'den getirilen kişilere iş öğretmelerini istiyorlar. Zorla çalıştırıyorlar. Bugün işi durdurursa işçiler geçen seferki gibi milyon dolarlık mal kaybedecekler. O yüzden bırakmıyorlar. Bir taraftan da işsizlikle tehdit ediyorlar. 'Arkadaşlarınız kovuldu isterseniz siz de çıkabilirsiniz' diyorlar”

Üye oldukları Çimse-İş Sendikasına da tepkili olan işçiler, tepkilerini “Sendika sözleşme döneminde buraya geldiğinde 'Siz muhatabımız değilsiniz' dedi. Madem muhatabın değiliz niye bizi üye yaptın? Zaten sendikayı oluşturan biziz” şeklinde ifade etti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü