Anasayfa EMEK AKKİM İŞÇİLERİ | “Buraya sendika girecek, biz kazanacağız çünkü bu artık onur mücadelesidir”

AKKİM İŞÇİLERİ | “Buraya sendika girecek, biz kazanacağız çünkü bu artık onur mücadelesidir”

Cumartesi, 11 Kasım 2017 16:15
Yazdır PDF

AKKİM İSCİLERİH. Merkezi: Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan ve 104 gündür eylemde olan Akkim Yapı Kimya AŞ işçileri, sabah başladıkları eylemlerini karanlık çökene kadar sürdürüyor. Batmanlısından Sinoplusuna aynı çadırda direnen işçiler, çadırları için “Türkiye fotoğrafı” diyor.

Sabah saat 06.00’da fabrika önünde buluşan işçiler, mesai bitimi ile fabrikanın önünden ayrılıyor. Kış koşullarına hazırlık amacıyla naylon çatır ve soba kuran işçiler, eylemlerinde kararlı olduklarını dile getiriyor.

Batmanlısından Sinoplusuna, Erzincanlısından Trakyalısına omuz omuza eylemde olan işçiler, çadırlarını “Türkiye fotoğrafı” olarak tanımlayıp emek mücadelesinde tüm işçilerin birleşmesi gerektiğini dile getirdi. 60 işçiyle devam eden direniş, dönüşümlü olarak sürdürülüyor.

Fabrikanın İstanbul’un Esenyurt, Arvanutköy ve Hadımköy’de bulunan şubeleri önünde buluşan işçiler, Petrol-İş Sendikasının kendilerine sağladığı servis desteğiyle gelip gidiyorlar. İşçiler, fabrika girişinde müzik, slogan ve marşlarla mesaiye başlayan arkadaşlarına seslerini duyurarak, dayanışma çağrısında bulunuyor.

Eylem alanında sürekli mıntıka temizliği yapan işçilerin bir kısmı yakacak odun kırıyor, bir kısmı sobayı tutuşturuyor. Evlerinde getirdikleri kumanya ile kahvaltılarını paylaşan işçiler, ardından günlük yaşam ve güncel siyaset sohbetleri ile direnişlerini sürdürüyor. Sohbet ve tartışmaların ardından günlük planlamaya geçen işçiler, kimin ziyaretçileri karşılayacağı kiminin ise destek arayışına çıkacağını belirliyor.

İşçiler bir yandan kendi eylemlerine destek ararken bir yandan da kendileri gibi direnişte olan Kod-A Bilişim, DHL Express ve KHK ile ihraç edilen kamu işçilerini ziyaret ediyor.

 

Tek gelirleri İşsizlik Maaşı

Bir yandan da ev geçindiren işçiler, aldıkları 500 TL’lik işsizlik maaşı ile kira, fatura, eğitim ve mutfak giderini karşılayamadıklarını dile getiriyor. Tüm zorluklara rağmen eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Gündüz Erdönmez, “İşe alınalım veya alınmayalım, buraya sendika girecek, biz kazanacağız çünkü bu artık onur mücadelesidir” dedi.

Yılmaz Çelik adlı işçi de, işçilerin birlik olması durumunda kazacaklarını ve kendi eylemlerinde gerekli birliği sağladıkları için mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü dile getirdi. (Evrensel)


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü