Anasayfa EMEK Metro Markt Güneşli Müdürlüğü önünde işçilerden eylem

Metro Markt Güneşli Müdürlüğü önünde işçilerden eylem

Salı, 14 Kasım 2017 16:25
Yazdır PDF

real market iscileri güneşlide eylemİstanbul: Daha önce Metro AG’ye bağlı olan ve Kayserili Beğendik grubuna satılan Real Hipermarketler Zinciri çalışanı 1700 işçi, hileli iflas ile gasp edilen haklarını almak için aylardır ülkenin birçok ilinde eylemlikler düzenleyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Hileli iflastan sonra atanan kayyumun ve üyesi oldukları Tez-Koop İş’in de dayatmasıyla birlikte haklarının parça parça ödenme kararı alınmasına rağmen, son 3 aylıklarıyla birlikte tazminatları ve diğer tüm hakları ödenmeyip işsiz bırakılan işçiler, direnişe geçme kararı almıştı. Protesto edilen yerlerin başında gelen Metro Markt’in Güneşli’deki Genel Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, haftanın dört günü nöbet tutuyorlar.

 

 

“Hırsız Metro’dan alışveriş yapma”

Metro Markt Güneşli Genel Müdürlüğü önünde 8 Eylül tarihinden itibaren kitlesel bir eylemle bir araya gelen işçiler, taleplerini sıralayarak haklarının verilmesini istedi.

Bugünlerde Real işçilerine yapılan hukuksuzlukla birlikte, “kıdem tazminatının fona devredilmesi” adı altında gasp edilmesinin gündemde olduğunu ve asgari ücretin vergi zammı ile törpülenip 1361 TL’ye düştüğünü belirterek, bugün ses çıkarılmazsa yarın tüm buluculuk yasasıyla işçi mahkemelerinin önünün kapatılmaya çalışıldığını emekçilere doğru kapsamlı bir saldırı yöneltileceğine dikkat çekildi.

Zorunlu arabulucuk ve bu yasayla patronların elde etmek istediğini daha rahat dayatabilme imkânı sağlanıldığı da belirtildi. O esnada mağaza çalışanları ne olup bittiğini anlamak için işçilerin yanına gitmek istediklerinde yönetimin “oraya bakmayın”, “o tarafa doğru gidemezsiniz” sözleriyle geri döndürüldü.

Haklarının nasıl gasp edildiğini ve yaşadıkları hukuksuzlukları haykıran işçiler, “Real işçisi köle değildir”, “Hırsız Metro’dan alışveriş yapma” sloganları atarak ve alışveriş yapanları “Bravo” diye alkışlayarak insanların ilgisini çekti.

Bütün bunlardan etkilenen bazı müşteriler, “Ne yaptınız da kızdırdınız bu insanları” diyerek hem tepki gösteriyor hem de olup biteni anlamaya çalışıyorlar.

Nöbet esnasında sürekli ÖGB ve polis gözetiminde olan işçiler, her ikisine de aldırmadan nöbetlerini sürdürmeye devam etti.

 

“Yeterli kamuoyu oluşturulmadı”

Metro’nun, Beğendik’in, kayyumun ve vurdumduymaz tavırlarıyla işbirlikçilik yapan sendikanın arasında kalan işçiler, sendikadan bağımsız bir şekilde mücadele ederken emek savunucularından destek bekliyorlar.

Gazetelerin, dergilerin ziyarete gelip röportaj yaptığı ve dayanışmada bulunduklarını, fakat henüz yeterli kamuoyu oluşturulmadığını düşünen Real işçileri, emek savunucularından daha çok destek bekliyorlar.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü