Anasayfa EMEK Birleşik Metal-İş: Sefalet zammı kabul edilemez

Birleşik Metal-İş: Sefalet zammı kabul edilemez

Cumartesi, 02 Aralık 2017 13:06
Yazdır PDF

isyeriH.Merkezi: DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında süren grup toplu iş sözleşme görüşmelerinde her zaman olduğu gibi yine anlaşma sağlanamadı. MESS dayatmalarına boyun eymeyeceklerini belirten işçiler basın açıklaması gerçekleştirdi.

Başta ücret maddeleri olmak üzere, sosyal haklar ve maddi sonuç doğuran fazla mesai, gece zammı gibi maddeleri içeren toplam 63 maddede yaşanan uyuşmazlık nedeniyle metal işçileri ile patron sendikası MESS arasında anlaşma sağlanamadı.

Birleşik Metal-İş, MESS ile anlaşma sağlanaması üzerine yaptığı açıklamada; "Sendikamızın ücret zammı talebi iblağ, kıdem zammı ve maktu ücret zam şeklinde 3 aşamadan oluşmaktadır. Buna göre ilk 6 aylık dönem için ücret zammı teklifimizin karşılığı ortalama ücret bazında yüzde 30,47'dir. Bu tutar da ilk 6 aylık dönem için net 695 TL'ye denk gelmektedir" dedi.

MESS ise 1 Aralık günü yapılan toplantıda ücret zammı olarak tüm 6'şar aylık dönemler için enflasyon oranında ücret zammı teklif etti. Bu teklif ilk 6 aylık dönem için yüzde 3,20 zam anlamına geliyor. MESS, bu oranın işyeri ücret ortalamalarına göre maktu olarak verilmesini teklif etmiştir. Bu teklif işyerlerine göre net ikramiye dahil 59 TL ile 101 TL arasında değişen oranlarda zam demektir. Sendika, bunun sefalet zammı olduğunu bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü