Anasayfa EMEK HT Solar Enerji işçileri direnişi sürdürüyor

HT Solar Enerji işçileri direnişi sürdürüyor

Çarşamba, 06 Aralık 2017 11:19
Yazdır PDF

solar isciler direnişteH.Merkezi: Tuzla Serbest Bölge’de bulunan HT Solar işçileri, çalışma koşullarını düzeltmek, ücretlerini yükseltmek ve sosyal haklar kazanmak için Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendiler.

İşçilerin sendikaya üye olduğunu öğrenen patron, Türk Metal ile görüşerek işçilerin Birleşik Metal-İş’te örgütlenmesinin önüne geçmeye çalıştı. Patron, Türk Metal kadrolarını iş yerine sokarak işçilerin Türk Metal’e geçişi sağlamaya çalıştı. Son olarak da Birleşik Metal-İş üyesi 6 işçiyi işten çıkardı.

HT Solar işçileri, 4 Aralık’ta patronun işten atma saldırısına ve sendika düşmanlığına karşı iş durdurma eylemine başladı.

Tuzla Organize Sanayi Serbest Bölge’de bulunan 600’ü aşkın işçinin çalıştığı Solar’da Türk Metal’in yetkilileriyle devreye sokması iddiası üzerine Solar işçileri dün iş bıraktı.

Üretimi durduran işçiler fabrika önünde eylem yaparak, hem dışarıda hem içeride bekleyişe geçti.

Direnişe geçen işçileri başka fabrikalarda çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler de yalnız bırakmadı. Birleşik Metal-İş tarafından dün yapılan açıklamada ise “İşyerinde şu anda işverenlik tarafından tüm vardiyalar iptal edildiği için, işyerinde kalan gece vardiyasındaki işçiler, işten atılan arkadaşlarının işbaşı yaptırılması ve sendikal örgütlülüklerinin tanınması için bekleyişlerini sürdürüyorlar. Dışarıda da bölgedeki fabrikalardan gelen temsilci ve üyelerimizle, HT Solar Enerji işçileri ile dayanışma halinde fabrika önünde bekleniyor. HT Solar Enerji’de yaşananlar sendikal hak ve örgütlenme özgürlüğüne gösterilen tahammülsüzlüğün açık göstergesidir. HT Solar Enerji’de sendikalaşma mücadelesi, işçilerin kazanımıyla sona erecektir. İşçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır” denildi.

 İşçiler içerde işten atılan arkadaşlarının işe geri alınması ve üyesi oldukları sendikanın 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü