Anasayfa EMEK Asgari ücreti “siyasi popülizm malzemesi yapmayan” iktidardan sefalet zammı

Asgari ücreti “siyasi popülizm malzemesi yapmayan” iktidardan sefalet zammı

Cuma, 29 Aralık 2017 20:17
Yazdır PDF

asgari ucret aciklandi

H. Merkezi: Hükümet ve patron sendikaları ile işçi-emekçi sendikaları arasında bir aydır görüşmeleri süren asgari ücret görüşmelerinden sefalet zammı çıktı. “Asgari ücreti hiçbir zaman siyasi popülizm malzemesi yapmadıklarını” iddia eden devlet, yine patronların yanında olduğunu göstererek asgari ücrete yüzde 14,2 zam yaptı.

Hükümet ve patron sendikaları ile işçi-emekçi sendikalarından oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bir aydır sürdürdüğü asgari ücret görüşmelerini bugün sonlandırdı. Sürecin başından bu yana işçi ve emekçilerden “karşılıklı fedakarlık” adı altında yoksulluğa razı olmalarını ve bu görüşmelere ilişkin beklenti içerisine girmemelerini isteyen AKP hükümeti, yine patronlardan yana tavrını belirledi.

 

“Siyasi popülizm” değil, patronun kârı daha önemli!

1 aylık görüşmelerin sonunda komisyon patron sendikalarının taleplerine yakın zam önerilerini kabul ederek asgari ücrete yüzde 14,2 zam yaptıklarını duyurdu. Komisyon toplantısının ardından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu müzakerelerin uzun sürmesinden şikayet etti.

Net olarak bin 603 lira olacak olan asgari ücret kararının komisyonun tamamıyla değil, çoğunluk tarafından alındığını vurgulayan Bakan Sarıeroğlu ve temsil ettiği işçi düşmanı hükümet, görünen o ki, asgari ücretle elde edeceği “siyasi popülizmi” değil patronların kârını daha fazla önemsiyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü