Anasayfa EMEK “İş kazaları ve meslek hastalıkları kader değil, kapitalizmin iş cinayetleri”

“İş kazaları ve meslek hastalıkları kader değil, kapitalizmin iş cinayetleri”

Cumartesi, 30 Aralık 2017 13:48
Yazdır PDF

bursada işçiler için eylem 2Bursa: Bursa’da 2005 yılında Özay Tekstil işyerinde çıkan yangında yaşamını yitiren 5 işçi basın açıklaması ile anıldı.

Bursa’da faaliyet gösteren Özay Tekstil işyerinde 29 Aralık 2005’de çıkan yangında yaşamını yitiren 5 kadın işçinin yıl dönemi vesilesiyle basın açıklaması yapıldı. 

30 Aralık akşamı Kent Meydanı’nda yangında yaşamını yitiren 5 işçi kadın için BATİS-BAMİS ve Bursa Kadın Platformu eylem gerçekleştirdi. BATİS - BAMİS üyelerinin yaptığı eylemde açıklamayı işçiler adına BATİS Genel Başkanı Metin Burak açıklama yaptı. Ardından Bursa Kadın Platformu yaptığı eylemde kadınlar adına Pervin Şahin açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda, işyerlerinde alınmayan önlemlerden dolayı, her geçen gün artarak iş cinayetlerine dönüşen, iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu binlerce işçinin yaşamlarını yitirdiğini söylendi.

 

“Meslek hastalıkları işçileri öldürüyor ve ömür boyu engelli bırakıyor”

İş kazaları ve meslek hastalıklarının, kader ya da fıtrat değil, kapitalizmin iş cinayetleri olduğu belirtilen açıklamalarda, “30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren sözde iş sağlığı ve güvenliği kanunu yeterli olmadığı gibi 50’nin altında işçi çalıştıran işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesi 2020’ye ertelenerek, iş cinayetine dönüşen iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla, işçiler öldürülmeye veya ömür boyu engelli bırakılmaya devam ediliyor” denildi.

Yürürlükteki iş sağlığı ve güvenliği kanununun yeterli olmadığını dile getiren açıklamalarda, “İş cinayetine dönüşen iş kazaları ile meslek hastalıklarına karşı Bursa’da faaliyet gösteren Özay Tekstil işyerinde 29 Aralık 2005 çıkartılan yangında 5 kadın işçi kardeşimizi yitirdikten sonra bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası BATİS üyeleri öncülüğünde başlattığımız mücadeleyi Türkiye genelinde yaygınlaştırmak için 29 Aralık 2008 den itibaren bağımsız metal işçileri sendikası BAMİS üyeleriyle birlikte iş yerlerinde mücadele ederek iş cinayetlerinde yitirdiğimiz işçi kardeşlerimizi unutturmayacağımızı bilsinler istiyoruz” denildi.

 

Son on yılın en yüksek iş cinayetleri

AKP hükümeti tarafından OHAL'e dönüştürülen ekonomik ve siyasi krizin işçiler açısından her geçen gün daha fazla ölüme veya ömür boyu engelli yaşama neden olmakta olduğu belirtilen açıklamalarda, OHAL sürecine ait 2017 de iş cinayetlerinde ölenlerin sayısının yaklaşık 2 bin 26 kişiyle, son 10 yılın en yüksek iş cinayetleri olduğu söylendi.

Son olarak açıklamalarda, “iş yerlerinde önlem alınmayarak işçileri ve emekçileri öldüren kapitalizmin iş cinayetine dönüşen iş kazaları ile meslek hastalıklarına karşı yaşamın olduğu her yerde yapacağımız mücadeleye sizin gibi onurlu ve duyarlı işçi kardeşlerimizle birlikte katıldığımızda işçilerin ölmesini veya ömür boyu engelli kalmasını önleriz" denildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü