Anasayfa EMEK KESK’li İhraçlar: “Bizim için yılbaşı işimizi geri aldığımız gündür”

KESK’li İhraçlar: “Bizim için yılbaşı işimizi geri aldığımız gündür”

Pazar, 31 Aralık 2017 11:12
Yazdır PDF

keskliler eylemdeİstanbul: Direnişlerinin 45. haftasının son gününde Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen KESK’li ihraç edilen emekçiler önce oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından KESK İstanbul Şubeler platformu adına basın açıklamasını okuyan Kartal 5’nolu şube başkanı Ata Esen yeni KHK’ların iktidarın korkusunun ürünü olduğunu aktararak,  başta haksız hukuksuz bir şekilde ihraç edilen, açığa alınan kamu emekçileri olmak üzere emekten, demokrasiden, barıştan, insanca bir yaşamdan yana  olana, herkesi OHAL/KHK rejimi ile örülen açık faşizme karşı emek, demokrasi ve barış mücadelesinde tek ses, tek yürek olmaya çağırıyoruz diyerek sözlerini sonlandırdı. Ardından KESK’li ihraçlar yaptığı kapanış konuşmasında Roboski katliamını yaşamını yitirenleri andıktan sonra yürüyüşe çağrı yaptılar.

 

“Bizim için yılbaşı işimizi geri aldığımız gündür”

Oturma eyleminin ardından “Gördük, duyduk, haykırıyoruz” şiarı ile Khalkedon Meydanı’ yürüyüşe geçmeden önce görüşmeye gelen polislerin engelleme ve saldırı girişimlerine karşı konuşan Mehmet Sarı’nın “Biz işimizi geri istiyoruz. Bu bizim demokratik talebimizdir, kimse buna engel olmaz” sözleri karşısında yılbaşı üzerinden engellemeye girişen polise KHK’li emekçiler “Bizim için yıl başı yok, bizim için yılbaşı işimizi geri aldığımız gündür” diyerek taleplerinin meşruluğu karşısında geri adım atmadı.

 

2017 yılını direnişle uğurluyor, 2018 yılı için umudu haykırıyoruz”

Daha sonra Khalkedon Meydanı’na yürüyüşe geçe kitle sık sık “Nuriye Semih yalnız değildir”, “İşimizi geri istiyoruz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını atarken, yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda, emekçiler, hukuksuz bir şekilde ihraç edildiklerini ve bunun için direndiklerini aktardılar.

Yürüyüş güzergahı boyunca süren polis ablukası devam ederken çevredekiler alkışlarla eyleme destek verdiler. Khalkedon Meydanı’na gelen kitle adına basın açıklamasını ihraç edilen öğretmenlerden Sema Uçar okudu.

 

“Korkuya karşı cesareti, umutsuzluğa karşı umudu haykırıyoruz”

Bugün gelinen noktada KHK’larla ihraç edilen on binlerce kamu emekçisinin aylardır yaşama tutunmak için büyük bir mücadele verdiğini belirten Uçar, “4 binden fazla üyesi hukuksuz bir şekilde ihraç edilen KESK ve bağlı sendika üyelerimiz olarak haftanın 4 günü Kadıköy, Bakırköy ve Kartal’da işimizi geri alabilmek için tam 45 haftadır direniyoruz ve bağlı sendikalarımız Eğitim Sen üyeleri arkadaşlarının Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işlerine geri dönme talebiyle açlık greviyle direniyorlar. Bugün itibariyle açlık grevlerinin 297.günündeler” dedi

Son olarak OHAL İnceleme Komisyonu’nun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruların önünü tıkamak amaçlı dolayısıyla mevcut hukuksuzluk sürecini uzatmaya hizmet etmek için kurulan bir komisyon olduğunu belirten Uçar açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

Bizler toplumun giderek sürüklenmek istediği bu karanlık girdaba karşı ‘GÖRDÜK, DUYDUK, HAYKIRIYORUZ’ şiarıyla karşılık veriyoruz. Korkuya cesareti, karanlığa karşı aydınlığı, umutsuzluğa karşı umudu haykırıyoruz. Buradan bir kez daha sesleniyoruz: OHAL kaldırılmalıdır. Başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere; haksız hukuksuz, herhangi bir yargı süreci işletilmeden ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir.  2017 yılını direnişle uğurluyor, 2018 yılı için umudu haykırıyoruz. Toplumun tüm kesimlerini OHAL karşıtı mücadeleyi sahiplenmeye ve tüm baskılara rağmen karanlığı yırtacak ve mutlaka işimizi geri alacağız.”

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü