Anasayfa EMEK Akzirve ve İBB sözünü tutmadı, direnen nakliye işçilerine polis saldırdı

Akzirve ve İBB sözünü tutmadı, direnen nakliye işçilerine polis saldırdı

Cumartesi, 06 Ocak 2018 13:25
Yazdır PDF

iscilere saldiriH. Merkezi: İstanbul-Zeytinburnu’nda bulunan Nakliyeciler Sitesi, işçilere yeni bir site inşa edilmeden yıkılmayacağı sözü verilmesine rağmen dün gece yarısından itibaren yıkımlara başlandı. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım ile İBB’nin bu kandırmacası ve yıkıma karşı direnen işçilere ise polis saldırdı.

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi yıkılıyor. İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından keyfi ve hukuksuz bir biçimde alınan bu yıkma kararına karşı ise gece yarısından bu yana sitede bekleyen işçilere sabah saatlerinde polis gaz bombalarıyla saldırdı. İşçiler ise kendilerine yeni bir nakliyeciler sitesi kurulmadan yıkımın olmayacağı sözü verildiğini hatırlatarak “Yeni bir nakliyeciler sitesi yapılmadan buradan çıkma olmayacaktır. Ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak en doğal ve meşru hakkımızdır” diyorlar.

 

Nakliyat İş Sendikası açıklama yapmıştı

Site alanının rant uğruna gasp edilmesine karşı Nakliyat İş Sendikası, 4 Ocak Perşembe günü burada bir eylem gerçekleştirmiş ve eyleme bine yakın işçi katılmıştı.

Bölge alanının 2008 yılında TOKİ tarafından Hadımköy/Deliklikaya mevkiinde 265 dönüm yer yeni bir nakliyeciler sitesi yapımı için İSNAK Kooperatif adına kamulaştırıldığının, ancak yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmayacağı konusunda Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumlar tarafından bir mutabakata varıldığının anlatıldığı açıklamada sitenin siyasi bağlantılarla Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım tarafından satın alındığı vurgulandı.

 

“İşimizi, ekmeğimizi, ranta kurban ettirmeyeceğiz”

Şirketin de Nakliyeciler Sitesi için yeni bir yer yapılmadan sitenin taşınılmayacağı taahhüdünü vermiş olduğunu hatırlatan sendika, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi'nde binlerce işçinin ekmeği ve geleceği söz konusudur. Üç-beş tane rant sevdalısının buranın rantı için binlerce insanın ekmeği ve geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceğiz. Sermayedarların para gücü buna yetmez. Yeni bir nakliyeciler sitesi yapılmadan buradan çıkma olmayacaktır. Ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak en doğal ve meşru hakkımızdır. İşimizi, ekmeğimizi, ranta kurban ettirmeyeceğiz.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü