Anasayfa EMEK Davutpaşa’da işçiler katledileli 10 yıl oldu: “Adaleti olmayan bir ülkede adalet arıyoruz”

Davutpaşa’da işçiler katledileli 10 yıl oldu: “Adaleti olmayan bir ülkede adalet arıyoruz”

Pazar, 07 Ocak 2018 15:34
Yazdır PDF

davutpasa isci aileleriH. Merkezi: 68. kez Galatasaray Lisesi önünde buluşan Adalet Arayan İşçi Aileleri Davutpaşa patlamasının 10. yılı vesilesiyle “Adalet arayışının 10. yılındayız! Peşinizi bırakmayacağız!” dedi. Katledilen işçilerin yakınları ise “Adaleti olmayan bir ülkede adalet arıyoruz” diyerek sorumluların cezalandırılmamasına tepki gösterdiler.

Her ayın ilk Pazar günü iş cinayetlerine dikkat çekmek için yaptıkları Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 68.’sini bugün gerçekleştiren Adalet Arayan İşçi Aileleri, Galatasaray Lisesi önündeydi. Davutpaşa patlamasının 10. yılı vesilesiyle “Adalet arayışının 10. yılındayız! Peşinizi bırakmayacağız!” pankartı açan aileler, alana iş cinayetlerinde katledilenlerin fotoğraflarını serdi.

 

“Adaleti olmayan bir ülkede adalet arıyoruz”

Eylemde ilk olarak konuşan Davutpaşa’daki kaçak maytap atölyesinin patlaması sonucu kardeşini kaybeden Hakkı Güleç oldu. “Adaleti olmayan bir ülkede adalet arıyoruz” diyen Güleç’in ardından açıklamayı Davutpaşa’da eşini kaybeden İdris Çabuk okudu.

2017’de en az 2.006 işçinin iş cinayeti sonucu katledildiğini söyleyen Çabuk, 31 Ocak 2008’de gerçekleşen Davutpaşa patlamasında katledilen 21 kişiyi andı, dava süreçleri hatırlattı. Açıklama, 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi istenerek sona erdi.

Açıklamanın okunmasının ardından Davutpaşa patlamasında yaşamını yitirenlerin yakınları konuştu ve yargı kararına, aradan geçen 10 yıla karşın sorumluların cezalandırılmamasına tepki gösterdiler.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü