Anasayfa EMEK Katledilen işçilerin aileleri: “Çaresi yok, bütün sorumlular yargılanacak”

Katledilen işçilerin aileleri: “Çaresi yok, bütün sorumlular yargılanacak”

Pazar, 04 Şubat 2018 22:13
Yazdır PDF

adalet nobeti

H. Merkezi: Her ayın ilk Pazar günü Galatasaray’da buluşan Adalet Arayan İşçi Aileleri, Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 69.’sunu 3 Şubat’ta 7. yılı olan Ostim ve İvedik’te meydana gelen iki ayrı patlamada katlediler işçiler için gerçekleştirdi ve “Çaresi yok, bütün sorumlular yargılanacak” dedi.

Bugün Galatasaray Meydanı’nda 69. kez buluşan Adalet Arayan İşçi Aileleri, Davutpaşa patlamasının yıldönümü olduğunu hatırlatarak “10 yıldır her gün yüreklerimiz dağlanıyor, acılarımız taptaze. İşte bu acılarımız ve adalet ülkümüz bizleri birleştirdi. Yılmadık, bıkmadık, usanmadık. Adalet gerçekleşsin diye gayret gösterdik” dediler.

31 Ocak 2008 Davutpaşa patlamasında işçi eşi katledilen Arzu Cesur, aileler için Davutpaşa’nın adalet mücadelesinde bir milat olduğunu belirtti ve bu mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

 

“Mahkeme ‘gerçek sorumlular bulunsun’ dedi”

Aileler adına açıklamayı okuyan Cesur, 2012’de 11 işçinin katledildiği Esenyurt Marmara Park AVM inşaatı çadır yangını davasına dikkat çekti ve süreci şu sözlerle anlattı: “Yargıtay’ın bozma kararından sonraki ilk duruşma 26 Ocak 2017’de görüldü. Mahkeme Ece Türkiye ve Marmara Park hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti. Mahkeme ‘gerçek sorumlular bulunsun’ dedi. Mahkemede ailelerin avukatları, daha önce ceza alan işçilerin avukatları ve Cumhuriyet Savcısı Yargıtay bozma kararına uyulmasını ve gerçek sorumluların yargılanmasını talep etti. Mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar verdi. Yargıtay’ın suç duyurusunda bulunulmasını istediği Kayı İnşaat ve Mira Teks’in yanı sıra Ece Türkiye ve Marmara Park AVM hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti. Bir sonraki duruşma 21 Haziran 2018’de görülecek.”

 

“Çaresi yok, bütün sorumlular yargılanacak”

Adalet duygusunu yitirmemiş, vicdanlı herkesin bu vahşeti anlayarak davranması gerektiğini söyleyen Cesur, “Çaresi yok, bütün sorumlular yargılanacak” dedi ve başka canlar yanmasın diye dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için başlattıkları imza kampanyasıyla dayanışma çağrısı yaptı.

 

İmza metni için: iscinayetleriniunutma.org


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü