Anasayfa EMEK Babacanlar patronu direnen işçilere saldırdı

Babacanlar patronu direnen işçilere saldırdı

Çarşamba, 28 Şubat 2018 10:16
Yazdır PDF

babacanlar direnisi tumtis 11eylulH. Merkezi: Antep’te bulunan Babacanlar Kargo önünde 179 gündür direnişte olan TÜMTİS üyesi işçiler patron ve yanında çalıştırdığı kişilerin saldırısına uğradı. Konu ile ilgili açıklama yapan TÜMTİS, Valiliği göreve çağırdı, Çalışma Bakanlığı’nın kaçak işçi çalıştırıldığına dair başvurulara yanıt vermediğini söyleyerek “işvereninin işçilere yönelik bu eylemi sendikal hak ve özgürlüklere yapılmış açık bir saldırıdır” dedi.

Güvencesiz ve düşük ücretle günde 13-14 saati bulan ağır çalışma koşullarında çalıştırılmaya karşı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) üyesi olan Babacanlar Kargo işçileri patronun baskılarına karşın sendikadan istifa etmeyince geçtiğimiz yıl Ağustos ayında patron ve akrabalarının saldırısına uğrayarak işten çıkarılmışlardı. 179 gündür şirket merkezi önünde direnişte olan işçiler dün yine patron ve yanında kaçak çalıştırdığı işçilerin saldırısına uğradı.

 

“Babacanlar patronu anayasal haklara saygı göstermek zorunda”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan TÜMTİS sendika hakkının anayasal bir hak, Babacanlar Kargo patronunun, anayasal haklara saygı göstermek zorunda olduğunu belirterek, “Sendikamız, üyelerine sonuna kadar sahip çıkmaya devam edecek ve direnişimiz mutlaka başarı ile sonuçlanacaktır. İşvereni bu hukuksuz uygulamalardan vazgeçmeye bir an önce sendikamızla masaya oturmaya çağırıyoruz” dedi.

Patronun tüm bu suçları işlerken hiçbir yaptırım ve engelle karşılaşmadığına dikkat çeken TÜMTİS “Başta Gaziantep valisi olmak üzere ilgili kurumları bu suçların işlenmesini engellemek için göreve çağırıyoruz. Çalışma Bakanlığı kaçak işçi çalıştırılması ile ilgili yaptığımız başvuruya bu güne kadar bir cevap vermemiştir” dedi ve Bakanlığın bir an önce müfettiş göndererek yaptırım uygulaması gerektiğini vurguladı.

 

“Dayanışmaya çağırıyoruz”

Patronun işçilere yönelik tutumunu sendikal hak ve özgürlüklere yapılmış açık bir saldırı olarak değerlendiren TÜMTİS “Başta konfederasyonumuz olmak üzere tüm sendikaları, emek ve meslek örgütlerini Babacanlar Kargo işçilerinin mücadelesine destek vermeye, sendikal hak ve özgürlüklere yöneltilmiş bu saldırı karşısında tutum almaya ve dayanışmaya çağırıyoruz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü