Anasayfa EMEK Dünya Sendikalar Federasyonu Tahran’da buluştu

Dünya Sendikalar Federasyonu Tahran’da buluştu

Perşembe, 01 Mart 2018 13:08
Yazdır PDF

tahranda sendikal toplantiH. Merkezi: 2017’nin Ekim ayında gerçekleştirilen Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) 17’inci Genel Kurulu sonrası ilki Küba’da yapılan Başkanlık Kurulu Toplantısı’nın ikincisi 26-27 Şubat tarihlerinde İran’ın Başkenti Tahran’da yapıldı.

5 kıtadan 45’in üzerinde uluslararası delegenin katıldığı toplantıda sınıf temelli sendikal hareketin 2017 yılındaki faaliyetleri değerlendirildi, 2018 yılı için eylem planı saptandı.

İki gün süren toplantı sırasında onlarca uluslararası katılımcı söz alarak dünyanın bütün bölgelerindeki gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmacılar ayrıca bu gelişmeleri baz alarak DSF’nin rolünü, önceliklerini ve hedeflerini masaya yatırdılar.

 

“İşçi sınıfının sınıf temelli sendikal mücadelesi daha da güçlendirilmeli”

Toplantının ikinci gününde DSF Başkanlık Kurulu Üyesi, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Küçükosmanoğlu, DSF’nin 2017 yılında özverili bir mücadele yürüttüğünü, nicel olarak geliştiğini ifade etti.

Küçükosmanoğlu aynı zamanda bu nicel gelişimin nitelik gelişimiyle de taçlanması gerektiğini vurguladı. Özellikle çok uluslu şirketlerin işçi sınıfına yönelik saldırılarının her geçen gün arttığını ifade eden Küçükosmanoğlu, bu saldırıları geriletmenin ve en nihayetinde durdurmanın tek yolunun DSF bünyesinde bulunan, dünyanın farklı bölgelerindeki örgütlerin daha koordineli bir mücadele hattı izlemeleri gerektiğini dile getirdi. Genel Başkanımız aynı zamanda mücadeleyi daha da geliştirmek için DSF’nin sınıf temelli sendikal mücadele ilkelerinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

İki gün süren DSF Başkanlık Kurulu Toplantısında işçi sınıfının sınıf temelli sendikal mücadelesinin daha da güçlendirilmesi, bunun için de DSF’nin üzerine düşen tarihsel sorumluluğu gerçekleştirmeye hazır olduğu vurgusu ön plana çıktı. (Nakliyat İş)


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü