Anasayfa EMEK Ege Üniversitesi’nde işçilere kadro engeli

Ege Üniversitesi’nde işçilere kadro engeli

Pazartesi, 02 Nisan 2018 13:14
Yazdır PDF

Ege Üniversitesinin açıkladığı kadro listesinde 420 işçinin yer almamasının sebebi güvenlik arşivi soruşturması çıktı.

 

ege uniH. Merkezi: Ege Üniversitesi’nde kadro düzenlemesinin yarattığı mağduriyet büyüyor. Emeklilik ve hükümlülük engeline takılmayan 420 civarındaki işçinin işten çıkarılması ile sonuçlanan kıyımının sebebi, güvenlik arşivi soruşturması çıktı.

Ege Üniversitesi’nde açıklanan sürekli işçi kadrosu ile birlikte farklı birimlerde çalışan yaklaşık 450 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarıldığını öğrenen işçiler sabah saatlerinden itibaren Genel-İş Sendikası’nın çağrısıyla Ege Üniversitesi önünde toplanmaya başladı. İşçilerin kapıda bekleyişi sürerken DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu ve sendikanın avukatı rektör yardımcıları ile bir görüşme yaptı.

 

Ege Üniversitesinde engele takılmayan 400 işçi kadroya alınmadı

Görüşme sonrası işçilere açıklama yapan Memiş Sarı “Üniversite yönetimi gerekçe olarak İzmir Valiliğinden gelen güvenlik soruşturması sonuçlarını gösterdi. Gerekçelerini gizlilik olduğunu ileri sürerek bize de söylemediler. Sınavla ilgili olmadığını söylediler. Bakanlık güvenlik soruşturmalarının ve sınavların formaliteden olduğunu açıklamıştı. Geldiğimiz durum; kadro dediler ama bize işsizliği, açlığı mahkum ettiler. Avukatımız aracılığı ile itirazlarımızı sunacağız ve süreci yargıya taşıyacağız. Valilik ile görüşme yaparak net gerekçelerin açıklanmasını isteyeceğiz. DİSK ve Genel-İş olarak mücadele etmekten ve işimizi istemekten geri durmayacağız. Çalışan işçileri işsiz kılan zihniyeti kınıyorum” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü