Anasayfa EMEK 1 MAYIS | HDP ve HDK İstanbul’da çalışmalarına başladı

1 MAYIS | HDP ve HDK İstanbul’da çalışmalarına başladı

Cumartesi, 07 Nisan 2018 12:44
Yazdır PDF

HDP İstanbul İl örgütü ve HDK bileşenleri 1 Mayıs çalışmalarının startını verdi.

hdp hdk 1 mayıs çalışmalarına başladı 4

İstanbul: Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü ve Halkları Demokratik Kongesi (HDK), İstanbul’daki 1 Mayıs çalışmalarının startını Taksim Kazancı Yokuşunda basın açıklaması ve bildiri dağıtımıyla verdi.

HDP Iğdır Milletvekili, Mehmet Emin Adıyaman, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, HDK bileşenleri de eylemde yerini aldı.

 

77 1 Mayıs’ından bu güne bir şey değişmedi; devlet katliamlarını sürdürüyor

İlk olarak konuşan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, “Newroz'dan 1 Mayıs'a sürekli direnişi, özgürlük eşitlik adına mücadeleyi bütünleştirmek gerekiyor. 1977 1 Mayıs’ında bu meydanda gerçekleşen katliamdan günümüze aslında çok şey değişmedi. O günden bugüne karanlık, totaliter güçler halklarımıza yönelik gayri insani, gayri ahlaki ve gayri hukuki her türlü kirli katliamları devam ettiriyorlar” dedi. Bugün de ülkenin totaliter rejime doğru gittiğine dikkat çeken Adıyaman, demokratik siyaset alanının işçi ve emekçilerin mücadele alanlarının daraltıldığı başta Kürtler olmak üzere ülkenin tüm muhalif güçlerinin seslerinin kısıldığını söyledi, Adıyaman son olarak şunları söyledi; “Giderek tek adam rejiminden, tek mezhebe, tek partiye ve en sonda tek sese doğru giden süreçte elbette emek mücadelesinin 1 Mayıs’ların Newrozların bizim geleceğimiz ve özgürlüğümüz adına önemli dönüm noktaları olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu kapsamda partimizin bugün başlatacağı 1 Mayıs çalışmasına bütün halklarımızın bütün emekçilerin bütün muhaliflerin destek vermesi güç birliği ve mücadele birliği yaratması gerektiğine inanıyoruz. Bu mücadelemizin totaliter faşist rejimi eninde sonunda alaşağı edeceğine olan inancımızla hepinizi bu mücadeleye destek sunmaya davet ediyorum

 

Yıllardır halka kapatılan Taksim Meydanı’ndan çalışmalara başlandı

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir ise bütün demokratik kitle örgütleri, sendikalar, siyasi partilerle birlikte 1 Mayıs çalışmalarını başlattıklarını belirtti. Kazancı yokuşundan başlamalarının nedenini 1977 1 Mayıs’ında yitirilen yoldaşları olduğunu söyleyen Demir, bu katliamı yeniden hatırlamak ve Taksim Meydanı’nın bu katliamla 1 Mayıs alanına dönüştüğü hatırlattı. Demir, “Ama yıllardır meydan işçilere, emekçilere kapalı. Buna rağmen simgesel olarak 1 Mayıs çalışmamızı buradan başlatıyoruz. Yolumuz açık olsun” diye konuştu.

 

İşçi baretlerine de izin çıkmadı

Yapılan açıklamaların ardından 1 Mayıs bildirileri dağıtılmak istendi, polis kitlenin önünü keserek müdahale etti. Yaşanan tartışmaların ardından toplu şekilde bildiri dağıtımına izin verilmezken, kitle gruplar halinde dağılarak, İstiklal Caddesi üzerinde bildirilerini dağıttı. Eylemde 1 Mayıs’ın sembolü işçi baretlerinin de takılmasına izin verilmezken, bildiri dağıtımı boyunca polis kitleye “eşlik” etti. Kitle ardından Cumartesi Anneleri eylemine dâhil oldu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü